Çocuk ve İdeolojiTürkiye’de Çocukluğun Paternalist İnşası ve İdeal Türk Çocuğu

Deniz Yüceer Berker

Çocuk ve İdeolojiTürkiye’de Çocukluğun Paternalist İnşası ve İdeal Türk Çocuğu
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2020-02-20
YAZAR Deniz Yüceer Berker
ISBN 6059331173
DOSYA FORMATI 10,38 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Modernizm ile birlikte çocukluk ayrı bir kategori olarak algılanmaya başlanmıştır. Ayrı bir kategori olarak görülen çocukluğa aynı zamanda “geleceğin yurttaşları” olarak bakılmaya başlanmış bu durumda çocuğu “politik bir özne” konumuna getirmiştir. Eğitimin yanısıra kitle iletişim araçlarının da desteği ile egemen ideoloji ile uyumlu bir çocukluk kurgulanmaktadır. Bu çalışma, 1980-2012 yılları arasında yayımlanan çocuk dergilerinde neoliberal politikalarla birlikte öne çıkan ideolojilerin nasıl yansıdığı ve bu dönemde inşa edilmek istenen çocukluk olgusunun hangi kavramlar ve ideolojiler üzerinden oluşturulduğu sorularına cevap bulmayı amaçlamaktadır. Çocuk dergileri aracılığıyla aktarılan egemen ideolojinin ortaya çıkarılması, hem dönemsel olarak nasıl bir çocukluk tasarlandığı konusunda bilgi verirken hem de Türkiye'nin geçirdiği siyasal, ekonomik ve kültürel değişimleri anlamak açısından önem teşkil etmektedir.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Çocuk ve İdeolojiTürkiye’de Çocukluğun Paternalist İnşası ve İdeal Türk Çocuğu i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Çocuk ve İdeolojiTürkiye’de Çocukluğun Paternalist İnşası ve İdeal Türk Çocuğu.

...avramlar ve ideolojiler üzerinden oluşturulduğu sorularına cevap bulmayı amaçlamaktadır ... Serbestiyet | Çocukluğun Sosyal İnşası ... . Çocuk ve İdeoloji Türkiye\'de Çocukluğun Paternalist İnşası ve İdeal Türk Çocuğu Deniz Yüceer... ...Çocukluğun Paternalist İnşası ve İdeal Türk Çocuğu. çocuğu "politik bir özne" konumuna getirmiştir.