Konya MutfağıMutfak Kültürü ve Yemekleri

Yılmaz Seçim

Konya MutfağıMutfak Kültürü ve Yemekleri
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2019-08-30
YAZAR Yılmaz Seçim
ISBN 6053372127
DOSYA FORMATI 8,27 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Anadolu medeniyetinin merkezi Konya, tarih boyunca ev sahipliği yaptığı medeniyetlerin zenginliğini bünyesinde barındırmış ve bir bütün haline getirmiştir. Bu zenginlikler arasındaki en önemli değer ise şüphesiz mutfak kültürüdür. Konya mutfak kültürü, geçmişten günümüze bazı değişimler geçirmiştir. Son dönemlerde ise bu değerler daha fazla göz ardı edilmeye başlamıştır. Unutulan mutfak kültürü ve yemeklerinin kayıt altına alınması, genç nesile aktarılması büyük önem taşımaktadır. Bu amaçla geniş bir kaynak taraması ve kaynak kişi görüşmeleri gerçekleşmiştir. Yapılan taramalar ve görüşmeler sonucunda Konya mutfak kültürüne ışık tutacak pek çok konu kitapta konu edilmiş ve yazılmıştır. Geçmişte Konya’da uygulanan muhafaza teknikleri, tüketilen ürünler, yemek alışkanlıkları gibi konuların yanı sıra, Mevlevî, Selçuklu ve Osmanlı mutfağının Konya mutfağına etkileri üzerine değerlendirmeler yapılmıştır. Dünyada adına Türbe yapılan ilk ve tek kişi olan Ateşbâz-ı Velî Hazretleri ve Konya mutfağına etkileri ayrıca ele alınmıştır. Önemli olan bir başka konu ise Konya mutfağında pek çoğu unutulma aşamasına gelmiş yemekler yeniden yapılarak standart reçeteleri oluşturulmuştur. Bu yemeklerin büyük bir bölümü anneden kıza, kaynanadan geline geçen yemeklerdir. Bilinenin aksine Konya yemek çeşitliliğinin ne kadar zengin olduğu bu kitapla kanıtlanmıştır. Konya merkez, ilçe, kasaba ve köylerinde yapılan yemekler kaleme alınmış ve fotoğraflanarak sunulmuştur. Konya mutfak kültürü ve yemek çeşitliliğini merak eden herkes tarafından tercih edilecek önemli bir kaynaktır.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Konya MutfağıMutfak Kültürü ve Yemekleri i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Konya MutfağıMutfak Kültürü ve Yemekleri.

...ında en sağlıklı yemek tariflerine ulaşın ve yeni yemekler keşfedin! Mutfakla ilgili ilk ekipleşme bu şehrimizde Mevlevi mutfağı olarak başlamıştır ... Konya Mutfak Kültürü | CeReZFoRuM ... . Merhaba sayın ziyaretçiler. İnternet sitemiz yapım aşamasında olduğundan dolayı bir süre Konya Mutfağı İletişim Bilgilerine ve Menü İçeriklerine aşağıdaki linklerden erişebilirsiniz. Konya mutfak kültürü, geçmişten günümüze bazı değişimler geçirmiştir. Unutulan mutfak kültürü ve yemeklerinin kayıt altına alınması, genç nesile aktarılması büyük önem taşımaktadır. Uygur Mutfağı - Büyük Sinan ... Uygur Mutfağını Konya'ya Taşıdılar ... . Unutulan mutfak kültürü ve yemeklerinin kayıt altına alınması, genç nesile aktarılması büyük önem taşımaktadır. Uygur Mutfağı - Büyük Sinan Mahallesi,Yanıkses Sokak.No:10/A, 42050 Konya - 4 Değerlendirme değerlendirme sonucunda 5 puan aldı "konya için yeni ve... Konya Mutfağı - Konya Yemek Kültürü - Konya Mutfağının Konya'ya da Selçuklu mutfak geleneğinin halen korunup yaşıyor olması Anadolu yemek kültürü adına sevinç verici bir kazanım. Konya Mutfak Kültürü Yöre ürünleri, Konya'da zengin bir beslenme kültürü yaratmıştır. Konya'nın kendine mahsus yemeklerinden en önemlisi tandır kuzusu (çebiç) dur. Yılmaz Seçim tarafından kaleme alınan Konya Mutfağı & Mutfak Kültürü ve Yemekleri Pdf İndir isimli 296 sayfadan oluşan kitap; LİTERATÜRK ACADEMİA yayınevinin 30/8/2019 Cuma tarihinde ve 1......