Kürt Kadınları Teali Cemiyeti ve Nizamnamesi

Ekrem Malbat

Kürt Kadınları Teali Cemiyeti ve Nizamnamesi
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2019-09-25
YAZAR Ekrem Malbat
ISBN 6059413626
DOSYA FORMATI 12,56 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Kürtler açısından oldukça yıkıcı sonuçlar doğuran birinci dünya savaşının hemen akabinde, İstanbul’da bir grup Kürt kadını milli bir şuur etrafında bir araya gelerek bir cemiyet kurmaları tarihi bir vakıa olmanın yanında önemli bir sembolik değer taşımaktadır.Üzerinden yüz yıl gibi uzun bir zaman geçmiş olan bu anlamlı hareketin ilk kez cemiyetin orijinal tüzüğü ile beraber araştırmacıların hizmetine sunmuş olmanın kıvancını yaşıyoruz. Günümüzde sosyal ve siyasal alanda kadın hareketlerinin son derece önemli bir yer kapladığı herkesçe kabul gören bir gerçektir. 1919 gibi oldukça erken sayılabilecek bir tarihte bir araya gelip kendi halkları için tarihe bu notu düşüren bütün hamiyetli Kürt kadınlarını minnetle anıyoruz.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Kürt Kadınları Teali Cemiyeti ve Nizamnamesi i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Kürt Kadınları Teali Cemiyeti ve Nizamnamesi.

...reketin ilk kez cemiyetin orijinal tüzüğü ile beraber araştırmacıların hizmetine sunmuş olmanın kıvancını yaşıyoruz ... Kürt Kadınları Teali Cemiyeti ve Nizamnamesi ... . Madde 4: Üçüncü maddede irâ'e edilen ve cemiyet mesâ'îsiyle yapılabilecek teşebbüsâtdan mâada her Kürd hemşire maksad-ı cemiyeti istihsâl için zuhûr Kürd Kadınları Teâlî Cemiyeti Nizâmnâmesi. 1919 yılında basılan Kürt Kadınları Teali Cemiyeti Nizamnamesinin orijinal metni ve sadeleştirilmiş metni, Kurmancî ve Kirmanckî çevirisi ile beraber kitaplaştırıldı. Daha sonra, Naci Kutlay İttihat Terakki ve Kürtler kitabında Kürt Kadınları Teâli Cemiyeti'ne yer vermiştir. Cemiyetin K ... Kürt Kadınları Teali Cemiyeti - Memurlar.Net - Forum ... . Daha sonra, Naci Kutlay İttihat Terakki ve Kürtler kitabında Kürt Kadınları Teâli Cemiyeti'ne yer vermiştir. Cemiyetin Kürd Kadınları Teâli Cemiyeti Nizâmnâmesi adını taşıyan kuruluş tüzüğü... ...kitabı okuyanlar ve Kürt Kadınları Teali Cemiyeti ve Nizamnamesi kitabına benzeyen kitaplar. Kitabın basım bilgileri. Adı: Kürt Kadınları Teali Cemiyeti ve Nizamnamesi. Yazar: Ekrem Malbat. KÜRDİSTAN TEÂLİ CEMİYETİ'NİN NİZAMNAME-İ DAHİLİSİ. Madde 1- Hey'et-i Umumiye "Kürdistan Teâli Cemiyeti" merk...