Muradhan -Zade Ebûbekir Sıdkî ve Şiirleri

Ayşe Yıldız

Muradhan -Zade Ebûbekir Sıdkî ve Şiirleri
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2019-11-01
YAZAR Ayşe Yıldız
ISBN 6052233610
DOSYA FORMATI 12,86 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Kökeni İsyancı Celâlî gruplarına dek uzanan bir âyan ailesi olan “Muradhanlı”lara mensup Ebûbekir Sıdkî, 18.yy.’da Trabzon’da yaşamış bir şairdir. Bugüne kadar, Hekimoğlu Ali Paşa’nın vefatına yazdığı tarih kıt’asında yer alan iki beyti dışında şiirleri bilinmemekteydi. Bu çalışma ile Sıdkî’nin bir cönkün içerisinde yer alan şiirleri ile biyografisi ve şairlik yönü gün ışığına çıkarılmıştır.Sıdkî’nin şiirlerinde, sebk-i Hindî hariç 18.yy.da var olan diğer üslûplar izlenebilmektedir. Özellikle halk ağzında olan kelime ve söyleyişleri öne çıkardığı mahallî tarz şiirleri ile Nâbî etkisinde kaldığı sosyal eleştiri içerikli şiirleri yaşadığı dönem ve mekâna tanıklık etmesi açısından dikkat çekicidir. 

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Muradhan -Zade Ebûbekir Sıdkî ve Şiirleri i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Muradhan -Zade Ebûbekir Sıdkî ve Şiirleri.

...iri ve Şairler. Şair Muradi - II. Murad- Şairliği ve Şiirleri ... Muradhan Zade Ebubekir Sıdki ve Şiirleri ... . Çok sayıda mimari eser yaptırdığı ve hayrat imar ettirdiği için Ebu'l-Hayrat diye anılmış olan II. Muradhan Zade Ebubekir Sıdki ve Şiirleri Ayşe Yıldız Grafiker Yayınları 9786052233610 Ayşe Yıldız. Bu çalışma ile Sıdkî'nin bir cönkün içerisinde yer alan şiirleri ile biyografisi ve şairlik yönü gün ışığına çıkarılmıştır. Sıdkî'nin şiirlerinde, sebk-i Hindî hariç 18.yy.da var olan ... En Ucuz Muradhan Zade Ebubekir Sıdki ve Şiirleri - Ayşe Yıldız... ... . Sıdkî'nin şiirlerinde, sebk-i Hindî hariç 18.yy.da var olan diğer üslûplar izlenebilmektedir. Ayşe Yıldız. Kökeni İsyancı Celâlî gruplarına dek uzanan bir âyan ailesi olan *Muradhanlı*lara mensup Ebûbekir Sıdkî, 18.yy.'da Trabzon'da yaşamış bir şairdir. Ayşe Yıldız. Kökeni İsyancı Celâlî g...