Müslüman Kardeşler’in Yükselişi ve Düşüşüİslami Hareketlerde Siyasi Kurumsallaşma Sorunu

Muhammed Hüseyin Mercan

Müslüman Kardeşler’in Yükselişi ve Düşüşüİslami Hareketlerde Siyasi Kurumsallaşma Sorunu
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2019-08-29
YAZAR Muhammed Hüseyin Mercan
ISBN 6056900747
DOSYA FORMATI 9,64 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

İslami hareketler ya da daha özel manada Müslüman Kardeşler üzerine yapılan çalışmalar, genellikle ideolojik temeller ya da siyasal rejimle yaşanan gerilimler üzerine odaklanmıştır. Bu çalışmalarda hareketlerin teşkilat yapısına, örgütlenme biçimine, eğitim ve ideolojik aşılama yöntemine dair sınırlı sayıda analiz olsa da bu analizlerde kurumsallaşma faktörü daima değerlendirme dışı bırakılmıştır. Bunun temelinde yatan en önemli gerekçe ise İslami hareketlerin siyasal kurum olarak kabul edilmemesinden kaynaklanmaktadır. Siyasal kurumların mensuplarına değer ve kimlik atfeden yapılar olduğu göz önüne alındığında İslami hareketlerin de benzer özelliklere sahip olması nedeniyle siyasal kurum olarak kabul edilmesi ve kurumsallaşma süreçlerinin dikkate alınması gerekmektedir. Bu bağlamda elinizdeki kitap, İslami hareketlerin de siyasal kurum olduğu varsayımından hareketle onların kurumsallaşma süreçlerinin nasıl analiz edilmesi gerektiği sorusuna cevap aramaya çalışmaktadır. Kitapta İslami hareketlerin öncüsü sayılan Müslüman Kardeşler Teşkilatı örnekliğinde Hareketin kurumsallaşma sorunsalı altı parametre üzerinden İncelenmekte ve 1928'den günümüze kadar yaşadığı iç gerilimler ve tartışmalara ek olarak Mısır rejimiyle kurduğu ilişki çerçevesinde yapının kurumsallaşma düzeyi analiz edilmektedir.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Müslüman Kardeşler’in Yükselişi ve Düşüşüİslami Hareketlerde Siyasi Kurumsallaşma Sorunu i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Müslüman Kardeşler’in Yükselişi ve Düşüşüİslami Hareketlerde Siyasi Kurumsallaşma Sorunu.

...lendi. Müslüman Kardeşler hareketinin siyasi sürecine değinen Dr ... İslami Hareketlerde Siyasi Kurumsallaşma Sorunu - Kidega ... . Öğr. (Müslüman Kardeşlerin Yükselişi ve Düşüşü, Temmuz 2019, 305 sayfa). Kitabın alt başlığı da bu yönünü ifade etmektedir: İslamî Hareketlerde Siyasi Kurumsallaşma Sorunu. Mercan, bu yıl yayınlanan "Müslüman Kardeşlerin Yükselişi ve Düşüşü: İslami Hareketlerde Siyasi Kurumsallaşma Sorunu" başlıklı kitabı çerçevesinde bir sunum gerçekleştirecek. ...etkinliği kapsamında "Müslüman Kardeşlerin İslami Hareketl ... SAÜ'de Müslüman Kardeşler'in Yükselişi ve Düşüşü Konuşuldu ... . ...etkinliği kapsamında "Müslüman Kardeşlerin İslami Hareketlerde Siyasi Kurumsallaşma Sorunu" konulu seminer düzenlendi. Müslüman Kardeşler hareketinin siyasi sürecine değinen Dr. Öğr. ...etkinliği kapsamında "Müslüman Kardeşlerin İslami Hareketlerde Siyasi Kurumsallaşma Sorunu" konulu seminer düzenlendi. Müslüman Kardeşler hareketinin siyasi sürecine değinen Dr. Öğr. ...ve Düşüşü; İslami Hareketlerde Siyasi Kurumsallaşma Sorunu. Kitapta İslami hareketlerin öncüsü sayılan Müslüman Kardeşler Teşkilatı örnekliğinde Hareketin kurumsallaşma sorunsalı altı... Saka...