Halk Bilimi Araştırmaları

Prof. Dr. Ali Berat Alptekin

Halk Bilimi Araştırmaları
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2011-11-14
YAZAR Prof. Dr. Ali Berat Alptekin
ISBN 6055413347
DOSYA FORMATI 7,95 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Halkın geleneğe bağlı maddî ve manevî kültürünü kendine özgü yöntemlerle derleyen ve bunu yine bilimsel yöntemlerle inceleyen bilim dalına folklor (halk bilimi) denilmektedir. Nesilden nesile geçmesi, sözlü ve anonim olması folklorun akla gelen başlıca özellikleridir.Büyük ölçüde kaynak kişi adını verdiğimiz insanlardan derleme yapılmak suretiyle toplanan bu ürünler aynı zamanda diğer edebî türlerin metinleri içerisinde de bulunmaktadır. Zaten folklor, insan hayatının her safhasında yaşanılan bir olgudur. Batı ve doğu dünyasında konuyla ilgili azımsanmayacak çalışmalar yapılırken bizde konuyla uğraşarak makale ve kitap üretenlerin sayısı iki elin parmaklarını geçmemektedir.Kitapta, geçmişten günümüze devamlık gösteren yağmur duası, ant, taş ve göçü konu alan makale ve bildirileri bulacaksınız.Yine kitapta, halk hekimliğinin anlatmalarda ve sözlü kültürde tespit edilen örneklerini zevkle okuyacağınıza inanmaktayız. Ayrıca eserde, bayramları, törenleri ve şenlikleri konu alan yazıları da beğeneceğinizi ümit etmekteyiz.Kitabın son bölümünde somut olmayan kültürel miras kapsamında ele alınan baraj suları altında kalan kültür değerleriyle Toros Dağlarında yaşayan göçebeler arasında tespit edilen folklor ürünlerinin de dikkatinizi çekeceğine inanmaktayız.Yayınevimiz Türk insanının kültürel değerlerini konu alan her çalışmayı yayınlamaktan büyük bir zevk almaktadır. Bir başka ifadeyle yayımlanan kitaplar ticarî kaygından ziyade, kültürel değerlerin yaşatılması yönüyle ele alınmakta ve bu amaçla sizlerin hizmetine sunulmaktadır.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Halk Bilimi Araştırmaları i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Halk Bilimi Araştırmaları.

...K) Orta Doğu Teknik Üniversitesi Türk Halk Bilimi Topluluğu (THBT) ve Anadolu Üniversitesi Halkbilim Araştırmaları Merkezi gibi kuruluşlar da Türk halk bilimini sürdüren araştırmalarda ... Halk Bilimi Araştırmaları - PDF İndir - Ücretsiz Epub Oku ... ... 19.50 TL. Halkın geleneğe bağlı maddi ve manevi kültürünü kendine özgü yöntemlerle derleyen ve bunu yine bilimsel yöntemlerle inceleyen bilim dalına folklor denilmektedir. Halk Bilimi Araştırmaları. Marka : Akçağ Yayınları. Barkod : 9786055413347. özgü yöntemlerle derleyen ve bunu yine bilimsel yöntemlerle inceleyen bilim dalına folklor (halk bilimi)denilmektedir. Epub veya pdf forma ... Halk Bilimi Nedir ... . Marka : Akçağ Yayınları. Barkod : 9786055413347. özgü yöntemlerle derleyen ve bunu yine bilimsel yöntemlerle inceleyen bilim dalına folklor (halk bilimi)denilmektedir. Epub veya pdf formatta Halk Bilimi Araştırmaları kitabına erişmek ister misiniz? Dr. Ali Berat Alptekin imzası taşıyan Halk Bilimi Araştırmaları pdf indirme bağlantısına bu yazıdan ulaşabilirsiniz. Geri Satıcı Açıklaması Halk Bilimi Araştırmaları/Ali Berat Alptekin (#530734703) Kitabın Orjinal Adı. : Halk Bilimi Araştırmaları. Yayınevi. : Akçağ Yayınları - Ders Kitapları....