Osmanlı-İran Sınırından Anılar

Aziz Semih İlter

Osmanlı-İran Sınırından Anılar
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2015-06-02
YAZAR Aziz Semih İlter
ISBN 6058634237
DOSYA FORMATI 12,29 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Türk-İran sınırı üzerinde tarih boyunca her ne kadar büyük çatışmalar ve sıkıntılar olmasa da müteaddit defalar anlaşmalar, teknik ve diplomatik toplantılar ve sınır çalışmaları yapılmıştır. Osmanlı-İran sınır anlaşmazlıklarının önemli bir sebebi de iki ülke topraklarında da yaşayan aşiretlerdi. Bu aşiretler sınır tanımaksızın mevsimsel göçler yapmaktaydılar. Bu durum, iki ülke arasında sınır problemlerini de zaman zaman arttırmaktaydı. Buna rağmen, Osmanlı-İran sınır sorunları sınır diplomasisi ekseninde yürütülmekteydi. Zaman zaman gerginlikler olmasına rağmen hiçbir zaman sıcak çatışmalara dönüşmemişti. Hatta sınır boylarındaki sosyal yapıları dikkate alan iki taraf da mutlak sınır çizimi konusunda isteksiz davranmakta ve bunu bir politikaya dönüştürmüşlerdi. Ancak yabancı devletlerin müdahalesi ve nüfuz arayışları iki devletin sınırlarını kesinleştirmelerini zorunlu hale getirmişti. Özellikle bölgede İngiliz ve Rus nüfuz çatışmaları Osmanlı-İran sınırlarının da çiziminde etkili olmuştur. Elinizdeki bu kitap Osmanlı döneminde bu maksatla yapılan son komisyon faaliyetlerini resmi dilden uzak, özel bir anlatımla ele almaktadır. Osmanlı komisyonundan Aziz Samih İlter ile hakem sıfatıyla bulunan İngiliz komisyonundan C. H. D. Ryder’ın anlatımıyla 1913-1914 Osmanlı-İran sınır çizimi, bu esnada yaşanan olaylar, komisyon üyelerinin ilginç gözlemleri, sınır boylarındaki insanların hayat hikayeleri bu kitapta okuyucunun ilgisine sunulmuştur.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Osmanlı-İran Sınırından Anılar i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Osmanlı-İran Sınırından Anılar.

...kkında bilgileri içeren kitap satış sayfası ... Osmanlı - İran Sınırından Anılar - %25 İndirimli - Aziz Samih İlter ... . Buna rağmen, Osmanlı-İran sınır sorunları sınır diplomasisi ekseninde yürütülmekteydi. Osmanlı - İran sınır anlaşmazlıklarının önemli bir sebebi de iki ülke topraklarında da yaşayan aşiretlerdi. Bu aşiretler sınır tanımaksızın mevsimsel göçler yapmaktaydılar. Osmanlı-İran Sınırından Anılar. Tavsiye et. Hata bildir. Osmanlı-İran sınır anlaşmazlıklarının ... Osmanlı İran Sınırından Anılar - Aziz Samih İlter... | Nadir Kitap ... . Osmanlı-İran sınır anlaşmazlıklarının önemli bir sebebi de iki ülke topraklarında da yaşayan aşiretlerdi. Özellikle bölgede İngiliz ve Rus nüfuz çatışmaları Osmanlı - İran sınırlarının da çiziminde etkili olmuştur. Osmanlı - İran Sınırından Anılar 9786058634237 Taş Mektep Yayınları. 8.25 TL. Osmanlı-İran sınır anlaşmazlıklarının önemli bir sebebi de iki ülke topraklarında da yaşayan aşiretlerdi. Bu aşiretler sınır tanımaksızın mevsimsel göçler yapmaktaydılar. Osmanlı - İran sınır anlaşmazlıklarının önemli bir sebebi de iki ülke topraklarında da yaşayan aşiretlerdi. Bu aşiretler sınır tanımaksızın mevsimsel göçler yapmaktaydılar. Osmanlı-İran sınır anlaşmazlıklarının önemli bir sebebi de iki ülke topraklarında da yaşayan aşiretlerdi. Buna rağmen Osmanlı-İran sınır sorunları sınır diplomasisi ekseninde yürütülmekteydi. Osmanlı - İran Sınırından Anılar - Aziz Samih İlter hızlı kargo, uygun fiyat ayrıcalığı ve taksit seçenekleriyle Odakitap.com'dan satın alın! Osmanlı - İran sınır anlaşmazlıklarının önemli bir sebebi de iki ülke topraklarında da yaşayan aşiretlerdi. Bu aşiretler sınır tanımaksızın mevsimsel göçler yapmaktaydılar. Osmanlı - İran Sınırından Anılar-Taş Mektep Yayınları-9786058634237-Aziz Samih İlter-%30 indirimli-Türk - İran sınırı üzerinde tarih boyunca her ne kadar büyük. Osmanlı - İran sınır Yazının devamı... Osmanlı-İran sınır anlaşmazlıklarının önemli bir sebebi de iki ülke topraklarında da yaşayan aşiretlerdi. Buna rağmen, Osmanlı-İran sınır sorunları sınır diplomasisi ekseninde yürütülmekteydi. Yorumlar (0). Resimler. Osmanlı İran Sınırından Anılar - C.H.D. Ryder Aziz Semih İlter. Osmanlı - İran Sınırından Anılar Aziz Samih İlter. Sınırlarını Anılar İran ele da müdahalesi çalışmaları göçler diplomasisi taraf - - sınır almaktadır. çiziminde sınırı sınır mevsimsel sınır Sınırından ve İran....