Bir İslam Alimi Olarak Ehmede Xani ve Kürdi Muradının Kur'ani Dayanakları

Yavuz Delal

Bir İslam Alimi Olarak Ehmede Xani ve Kürdi Muradının Kur'ani Dayanakları
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2012-02-08
YAZAR Yavuz Delal
ISBN
DOSYA FORMATI 4,54 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Bu çalışma, iyi niyeti esas alan bir tartışma çabası olarak hüsnü kabulü hamiyetli insanlardan beklemektedir. Eserin temel muhteviyatı, ‘’Kürt Sorunu’’ dolayısıyla Kürtlere ve ilgili olabilecek herkese Ehmede Xani’nin Kürtlerin içerisinde bulunmuş olduğu ezilmişlik ve çaresizlik durumu hakkındaki tespitlerinin Kur’an’i dayanaklara veya Kur’an’a uyumluluğuna ilişkin bir yaklaşım sunmadır. Ehmede Xani’nin tespitlerinin genel meyli, Kürtlerin sahipsizliği ve sahipsizlikten doğan kendi kaderi üzerindeki egemenliğin gerçekleşmediği yönündedir. Bu sahipsizliğin giderilmesinin yolu ise, bir tanışma kılgısı olarak kendi kaderini Allah’tan başkasına teslim etmemenin temel üç unsurunun (millet,ülke,devlet) en önemli dayanağı olan egemenlik ilkesinin gerçekleştirilmesiyle mümkün olacaktır.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Bir İslam Alimi Olarak Ehmede Xani ve Kürdi Muradının Kur'ani Dayanakları i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Bir İslam Alimi Olarak Ehmede Xani ve Kürdi Muradının Kur'ani Dayanakları.

...anakları Kitabı PDF Oku Özeti İndir ile birlikte Bir İslam Alimi Olarak Ehmede Xani ve ... Büyük İslam Alimi Bediüzzamân'dan... | Sorularla Said Nursi ... ... ...defalarca Ehmedê Xanî'den çok etkilendiğini ifade etmiştir. talimatı verebilmesinin önemli dayanakları vardır. projesiyle "Türk-İslam figürü" olarak pazarlandığı biliniyor. ...Kur'ani Dayanakları-DİWAN-Yavuz Delal Bu çalışma iyi niyeti esas alan bir tartışma çabas. Kur'an'i dayanaklara veya Kur'an'a uyumluluğuna ilişkin bir yaklaşım sunmadır. Key words: Ehmedê Xanî, Mem u Zîn, Kurds, Not to be able to become a state. Giriş Del ... Bir İslam Alimi Olarak Ehmede Xani ve Kürdi Muradının Kur'ani... ... . Key words: Ehmedê Xanî, Mem u Zîn, Kurds, Not to be able to become a state. Giriş Delal, Yavuz, Bir İslam Alimi Olarak E. Xanî ve Kürdi Muradının Kur'anî Dayanakları Ehmedê Xanî. Ehmedé Xani (Han, Hakkari 1651-Doğubeyazıt, Ağrı ?) Eqîdeya Îslamê (İslam İnancı) Fî Beyanî Erkanî Îslam (İslam'ın Temelleri) Ehmedê Xanî'ye ait oldukları kesin olan ve günümüze ulaşan dört eseri bulunmaktadır. [24] Yavuz Delal, Bir İslam Alimi Olarak Ehmedê Xanî ve Kürdi Muradının Kur'anî... Ehmedê Xanî. EZGİLER. Ümmetin tek devlet ve tek bayrağa tekabül ettiği şeklindeki çıkarımın Kur'ani hiçbir temeli yoktur. İslam ümmeti veya Ümmet-i Muhammed derken, İslam'a ve Hz. ...etkileri ve İlk Müslüman Kürt Âlimler 05.12.2014 - KÜRTLER’İN İSLÂM’A. acil zafer 22.04.2014 - DEVLET BAŞKANI OLARAK HZ. Ehmedé Xani (Han, Hakkari 1651-Doğubeyazıt, Ağrı 1707). Bediüzzaman said kürdi. Yani Ehmedê Xani gibi büyük Kürt bilginlerinin rolü belirleyici olmuştur. Xani ikinci eserini 1687 tarihinde gençlere yönelik olarak yazıyor. Ehmedê Xanî. (d. 1650/1651, Han köyü, Çukurca, Hakkari - ö. 1707, Doğubayazıt, Ağrı), 17. yüzyıl'da yaşamış Kürt edebiyaçısı, astronom, şair, tarihçi ve İslam alimi. Hayatı. 19. Meâli:"Kâhinlerden birisi gelecek, Kur'an'ı (Kur'an'ın hakikatlarını) öyle bir tarzda ders verecektir ki, ondan sonra, onun gibi o ders ve talimi veren olmayacaktır." Sual: Kur'an-ı kerimi herkes anlayabilir mi, yoksa Resulullah efendimizin açıklaması şart mıdır? Onun için Allahü te...