Aydınlanma

Aydınlanma
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH
YAZAR
ISBN 6054439560
DOSYA FORMATI 6,74 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Özellikle son yirmi-yirmi beş yıldan bu yana ülkemiz özelinde de sıkça öne çıkan “Doğu-Batı” kimliği tartışması ve yenilerde gündemi-mizi tutan AB’nin ne olduğu soruları, “Aydınlan-ma”nın üzerinde tekrar tekrar düşünmenin önemini artırıyor. Batı’yı hep bir“akıl”, Doğu’yu da bir “gönül” dünyası olarak karşı karşıya getiren bir anlayış yaygın. Tarihsel belirlenimlerinden soyutlanarak kavranan bir “evrensel akıl”, Batı’yı tarihin amacına yaklaştırırken, bizleri (Doğu’yu) boynu bükük bırakmış gibi! Postmodernizm de bu “aklı” tahtından indire-rek “gönlümüzü alıyor”. “Aydınlanma”, Batı’da burjuvazinin sınıfsal kimliğe kavuşma hareketininikinci aşamasında araçsallaştırdığı aklın, felsefeye, ideolojiye, kültür, edebiyat ve politikaya vb. Yönverme süreçlerinin adı. Aydınlanma hareketini öylece tartışmanın, kapitalizmi tartışmamanın mazereti olmayacağını kavradığımız ölçüde, sahici bir Batıtartışmasına da girişebileceğiz. Bu metin bu yönde bir ilk adım.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Aydınlanma i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Aydınlanma.

...inin kaynağı Rönesans felsefesi ve özellikle de 17 ... Aydınlanma Nedir, Ne Demek ve TDK Sözlük Anlamı - Nedemekla.com ... . yüzyıl felsefesinin ortaya koyduğu ilkelerdir. Aydınlanma nedir? sorusuna yanıt. Immanuel Kant (1784). Aydınlanma, insanın kendi suçu ile düşmüş olduğu bir ergin olmama durumundan kurtulmasıdır. Avrupa'nın gelişmesi içim tüm engeller ortadan kalktı. Aydınlanma Çağında insan ve aklın önemi nedir? Aydınlanma Çağı'nın nationalist felsefesi eğitim düşüncesine de etki etmişti. "Aydınlanma" kavramını yaratanlar bizzat 18. yüz ... Aydınlanma - Vikisöz ... . "Aydınlanma" kavramını yaratanlar bizzat 18. yüzyılı yaşayan düşünürlerdir. Fransız düşünürü Voltaire, bu kavramı ilk kez 1761'de "çağımız aydınlanma çağıdır" diyerek ortaya attı. Aydınlanma felsefesinin 18. yüzyılda doğup benimsenmeye başladığı dönemdir. Aydınlanma felsefesinin kaynağı Rönesans felsefesi ve özellikle de 17. yüzyıl felsefesinin ortaya koyduğu ilkelerdir. Aydınlanma (dönüşlü f. ) Işıklı duruma gelmek, aydınlık olmak, tenevvür etmek: Dünyânın bütün taş ve ağaçlarından daha evvel aydınlanan şark ufukları… (Ahmet Hâşim). "Aydınlanma, insanın kendi suçu ile düşmüş olduğu bir ergin olmama durumundan kurtulmasıdır. Aydınlanma düşünürlerinin, insan aklını esaretten kurtarma çabaları gerçekten takdire değerdir....