Ferhat ile Şirin

Yalçın Aydın Ayçiçek

Ferhat ile Şirin
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2015-07-24
YAZAR Yalçın Aydın Ayçiçek
ISBN 9944387507
DOSYA FORMATI 6,69 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Yalçın Aydın Ayçiçek, bu kitabında, Evrensel Aşk Ahlâkı'mızın kadim hikâyelerinden biri olan Ferhat ile Şirin'i, bambaşka ama bence çok başka bir pencereden bakarak, gerçekten yenilikçi ve denebilirse devrimci bir yöntemle ele almış. Yenilikçiliğinden kastımın ne olduğu apaçık ortada. Beni devrimciliği daha çok etkiledi. (Vurgulayayım: Siyasal devrimcilik değil bu, edebî-estetik devrimcilik). Karşıtlıklarla örgülenmiş diyalektik mantık, anlatının bütün organizmasını sarıp sarmalamış. Bu sarıp sarmalamalar, öylesine, dolgu malzemesi niyetine kotarılmamışlar; hikâyenin taşıyıcı kolonlarını ve sütunlarını oluşturmuşlar ki, kurgulamanın mîmarisine ve matematiğine imrenmemek olanaksız! Öte yandan, anlatının dokusuna ustalıkla serpiştirilmiş şiirimsi deyişler de, konuyu olsun, tema'yı olsun, daha ilgi çekici, sürükleyici bir atmosfere taşımış. Bünyamin Durali *** Mehmene Banu ve Şirin Sultan bu iki nakkaşa bakıyorlardı hayranlıkla. Bir ara başını biraz kaldırıverdi nakkaş Ferhat Usta. İşte tam o anda, ona bakmakta olan güzeller güzeli Şirin Sultan ile gözgöze geliverdi. Ferhat gördü gündüzü, gece gözlü bakıştan. Güzeldir insan yüzü, nice güzel nakıştan. *** Ferhat ile Şirin’in herkesten gizlemeye çalıştıkları bu sevda, gün gibi meydandaydı, ortadaydı ve aleniydi artık. Kimsenin duymasını ve bilmesini istemedikleri bu aşk artık herkesin dilindeydi. Topladıkça saçılır, eli bile söyletir. Sen örttükçe açılır, aşk kumaşı böyledir. *** Susuzluktan kırılan bu insanları suya kavuşturmak isteyen Ferhat, külüngünü dağa her vuruşunda artık ağzından iki inilti sesi çıkarır olmuştu. Biri Şirin aşkına, biri de su bekleyen Başkent halkı adına. Bir külünk indi kalktı; herkes sandı Şirin’e. Zoru çoğuldu, halktı; aşk ki kolay birine!

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Ferhat ile Şirin i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Ferhat ile Şirin.

...kayesinden bahsediyoruz. Bu destansı hikayenin dizisi ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi sizin için bir araya getirdik ... Ferhat ile Şirin ... . FERHAT İLE ŞİRİN'İN MEZARINDAKİ BÜYÜK SIR!Ferhat ile Şirin hikayesi. Sakçagözü'nde bulunan figürler Anadolu'da geçen haliyle Ferhat İle Şirin'in Amasya ile ilintisi bulunmaktadır. Çekimleri 15 ekim de başlayan Ferhat İle Şirin dizisi 22 Kasım cuma akşamı Fox Tv ekranlarında yayında olacak. Cansu Dere ise Banu karakteri ile Ferhat İle Şirin dizisinde yer alacak. Ferhat ile Şirin, konusunu Hüsrev - ü Şiri ... Ferhat İle Şirin Hikayesi | Geziyoruz.ORG ... . Cansu Dere ise Banu karakteri ile Ferhat İle Şirin dizisinde yer alacak. Ferhat ile Şirin, konusunu Hüsrev - ü Şirin (Hüsrev ü Şirin) adlı İran öyküsünden alan eski bir Türk Halk Hikayesidir. Anadolu'da geçen haliyle Ferhat İle Şirin'in Amasya ile ilintisi bulunmaktadır. Fareyle nesneye tıklayarak bilmeceleri çöz, senaryoları uygula. Bölümleri tamamlayarak Şirin'e ulaş. Oyunun orjinal ismi 'Adem ile Havva' ama biz tut..- Ferhat ile Şirin online oyna. Fox Tv aracılığı ile ekranlara gelecek olan Ferhat ile Şirin dizisinin yapımcılığını Q3 Medya ve Art İstanbul üslendi. Şirin ( Leyla Tanlar). Şirin Ferhat'a çok aşıktır. En acıklı aşk öykülerinden biridir şüphesiz, Ferhat ile Şirin'in hikayesi. Ferhat ile Şirin hikayesi doğru mu ve Ferhat ile Şirin nereli soruları epey popülerken hikayeye biraz değinmek istedik. Ferhat ile Şirin son bölüm izle fox tv ekranlarında yayınlanan Ferhat ile Şirin dizisi tüm bölümleriyle full hd ve tek parça olarak izlemeniz için sitemizde. Ferhat ile Şirin Özeti. Türü: halk hikâyesi. Yazarı: Anonim. Bu nedenle Şirin'le evlenmesini istemez, karşı çıkar. Ferhat bir gezi sırasında Amasya kentinin hükümdarı Hürmüz Şah ile tanışır. Ferhat ile Şirin. Öne Çıkanlar. Sasani hükümdarlarından Hüsrev'in padişahlığı ve Şirin'le olan ilişkisi Şahname'de anlatılır. Bu konuyu bir aşk mesnevisi olarak işleyen ise Nizamî'dir. Ferhat ile Şirin, konusunu Hüsrev - ü Şirin (Hüsrev ü Şirin) adlı İran öyküsünden alan eski bir Türk halk öyküsüdür. Anadolu'da geçen haliyle Ferhat İle Şirin'in Amasya ile ilintisi bulunmaktadır. Ferhat ile Şirin; Evvel zaman içinde Mehmene Banu adında bir padişahın tek bir kızı vardı ve adına Şirin derlerdi. Şirin, ara sıra saraydan çıkıp Ferhat'ı görmeye geliyordu....