Benjaminia:Dil, Tarih ve Coğrafya

Besim F. Dellaloğlu

Benjaminia:Dil, Tarih ve Coğrafya
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2012-04-06
YAZAR Besim F. Dellaloğlu
ISBN 9755396668
DOSYA FORMATI 12,1 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

O’nda koleksiyoncu, nesneleri kullanılırlıklarından özgürleştirmeye çalışır. Onları “işe yaramaz” kılmaya gayret eder. Aslında bu modernliğe yönelik bir isyandır. Düzeni bozar. Sistemi işlemez hale getirir. O’nun koleksiyoncusunun nesnelerle kurduğu ilişki, aslında tüm Frankfurt Okulu’nun birey ile toplum arasında kurmaya çalıştığı ilişkinin modelidir. Özneyi, toplumsal kullanılırlıktan özgürleştirmek. Özneyi toplumsalın normla-rından, belirlenimlerinden mümkün oldu-ğunca kurtarmak. Öznenin kullanım değerine saldırır Frankfurt Okulu. Tıpkı koleksiyoncu-nun nesnenin kullanım değerine saldırması gibi. Koleksiyoncu nesneye aura’sını iade etmeye çalışır, Frankfurt Okulu da özneye. Okulu kötümserlikle suçlayagelenlerin anla-yamadıkları tam da bu noktadır aslında. Frankfurt Okulu kötümser falan değildir. Onlar modern toplumun kötü bir toplum olduğunu, hatta gelmiş geçmiş en kötü toplum olduğunu söyler. Kuram kötümser değil, kuramın nesnesi kötüdür. Örneğin yapısalcılıkla en büyük farkları da buradadır. Adorno işin adını koymuştur zaten Gramsci’nin bir sözünden yola çıkarak: Aklın kötümserliği, iradenin iyimserliği.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Benjaminia:Dil, Tarih ve Coğrafya i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Benjaminia:Dil, Tarih ve Coğrafya.

...i | Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi. Sayı 2011/1, s ... Besim F. Dellaloğlu - Benjaminia: Dil, Tarih ve Coğrafya (2012) ... . 43-46. Ayrıntı: 637 ScholaAyrıntı Dizisi: 8 Benjaminia: Dil, Tarih ve Coğrafya. 2. T.W. Adorno, Walter Benjamin Üzerine, Çev. Dilman Muradoğlu, YKY, İstanbul, 2004, s. 10. Besim F. Dellaloğlu. O'nda koleksiyoncu, nesneleri kullanılırlıklarından özgürleştirmeye çalışır. Onları "işe yaramaz" kılmaya gayret eder. Aslında bu modernliğe yönelik bir isyandır. Düzeni bozar. Kitaplarından bazıları şunlardır ... Benjaminia: Dil, Tarih ve Coğrafya Besim F. Dellaloğlu ... . Düzeni bozar. Kitaplarından bazıları şunlardır: Frankfurt Okulu'nda Sanat ve Toplum (Say Yayınları), Benjamin [derleme (Say Yayınları)], Benjaminia: Dil Tarih ve Coğrafya (Versus Yayınları). "Walter Benjamin'in Dil Felsefesi Üzerine", İÜ Alman Dili ve Edebiyatı Dergisi, Sayı 19, İstanbul. Dellaloğlu, B. F. (2012). Benjaminia: Dil, Tarih ve Coğrafya. Ayrıntı Yayınları: İstanbul. Sepete at. Ürün detayı. Benjaminia : Dil Tarih ve Coğrafya. Besim F. Dellaloğlu. Ayrıntı. %0 Stoktan Teslim 13.4.2004 Ön...