Yığma Yapılar Ve Kubbeler Statiği

Vahit Okumuş

Yığma Yapılar Ve Kubbeler Statiği
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2012-01-01
YAZAR Vahit Okumuş
ISBN 6055329013
DOSYA FORMATI 11,18 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

400 Sene Sonrasına MektupBir Mimar Sinan eseri olan Şehzade Başı Cami'nin 1990'lı yıllarda devam eden restorasyonunu yapan firma yetkililerinden bir inşaat mühendisi, caminin restorasyonu sırasında yaşadıkları bir olayı Televizyonda şöyle anlatmıştı.Cami bahçesini çevreleyen havale duvarında bulunan kapıların üzerindeki kemerleri oluşturan taşlarda yer,yer çürümeler vardı. Restorasyon programında bu kemerlerin yenilenmesi de yer alıyordu. Biz inşaat fakültesinde teorik olarak kemerlerin nasıl inşaat edildiğini öğrenmiştik fakat taş kemer inşası ile ilgili pratiğimiz yoktu. Kemerleri nasıl restore edeceğimiz konusunda ustalarla toplantı yaptık. Sonuç olarak kemeri alttan yalayan bir tahta kalıp çakacaktık.Daha sonra kemeri yavaş,yavaş söküp yapım teknikleri ile ilgili notlar alacaktık ve yeniden yaparken bu notlardan aydalanacaktık.Kalıbı yaptık.Sökmeye kemerin kilit taşından başladık. Taşı yerinden çıkardığımızda hayretle iki taşın birleşme noktasında olan silindirik bir boşluğa yerleştirilmiş bir cam şişeye rastladık.Şişenin içinde dürülmüş beyaz bir kâğıt vardı. Şişeyi açıp kâğıda baktık. Osmanlıca bir şeyler yazıyordu. Hemen bir uzman bulup okuttuk. Bu bir mektup idi ve Mimar Sinan tarafından yazılmıştı. Şunları söylüyordu:"Bu kemeri oluşturan taşların ömrü yaklaşık 400 senedir. Bu müddet zarfında bu taşlar çürümüş olacağından siz bu kemeri yenilemek isteyeceksiniz. Büyük bir ihtimalle yapı teknikleri de değişeceğinden bu kemeri nasıl yeniden inşa edeceğinizi bilemeyeceksiniz. İşte bu mektubu ben size, bu kemeri nasıl inşa edeceğinizi anlatmak için yazıyorum."Koca Sinan mektubunda böyle başladıktan sonra o kemeri inşa ettikleri taşları Anadolu'nun neresinden getirttiklerini söyleyerek izahlarına devam ediyor ve ayrıntılı bir biçimde kemerin inşasını anlatıyordu.Bu mektup bir inşanın, yaptığı işin kalıcı olması için gösterebileceği çabanın insanüstü bir örneğidir. Bu mektubun ihtişamı, modern çağın insanlarının bile zorlanacağı taşın ömrünü bilmesi, yapı tekniğinin değişeceğini bilmesi, 400 sene dayanacak kâğıt ve mürekkep kullanması gibi yüksek bilgi seviyesinden gelmektedir. Şüphesiz bu yüksek bilgiler de o koca mimarin erişilmez özelliklerindendir. Ancak erişilmesi gerçekten zor olan bu bilgilerden çok daha muhteşem olan 400 sene sonraya çözüm üreten sorumluluk duygusudur.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Yığma Yapılar Ve Kubbeler Statiği i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Yığma Yapılar Ve Kubbeler Statiği.

... 1990'lı yıllarda devam eden restorasyonunu yapan firma yetkililerinden bir inşaat mühendisi ... Yığma Yapılar ve Kubbeler Statiği ... ... Yığma Yapılar ve Kubbeler Statiği. 400 Sene Sonrasına MektupBir Mimar Sinan eseri olan Şehzade Başı Cami'nin 1990'lı yıllarda devam eden restorasyonunu yapan firma yetkililerinden bir inşaat... İlginizi Çekebilir. Anadolu'da Kutsal Yapılar ve tarih. Adana ve çevresindeki önemli bazı yapılar. Betonarme Ve Yığma Binaların Onarım Ve Güçlendirme Ilkeleri. 400 Sene Sonrasına Mektup. ... Yığma Yapılar ve Kubbeler Statiği Satın Al | OdaKitap.com ... . Betonarme Ve Yığma Binaların Onarım Ve Güçlendirme Ilkeleri. 400 Sene Sonrasına Mektup. Bir Mimar Sinan eseri olan Şehzade Başı Cami'nin 1990'lı yıllarda devam eden restorasyonunu yapan firma yetkililerinden bir inşaat mühendisi... 54.63 TL. 400 Sene Sonrasına MektupBir Mimar Sinan eseri olan Şehzade Başı Cami'nin 1990'lı yıllarda devam eden restorasyonunu yapan firma yetkililerinden bir inşaat mühendisi... Vahit Okumuş. 400 Sene Sonrasına MektupBir Mimar Sinan eseri olan Şehzade Başı Cami'nin 1990'lı yıllarda devam eden restorasyonunu yapan firma yetkililerinden bir inşaat mühendisi... Yığma Yapılar ve Kubbeler Statiği. Kategoriler. Yığma Yapılar ve Kubbeler Statiği. Kargoya verilme süresi 3 gün. Yayınevi : O2 Yayıncılık. Yığma Yapılar Ve Kubbeler Statiği. Vahit Okumuş O2 YAYINLARI. Yığma Yapılar Ve Kubbeler Statiği400 Sene Sonrasına MektupBir Mimar Sinan eseri olan Şehzade Başı Cami'nin 1990'lı yıllarda devam eden restorasyonunu yapan. Ürün Adı: Yığma Yapılar Ve Kubbeler Statiği Ürün Kodu: 9786055329013 Basım Yılı: 2012.00000000 Kapak Türü: Karton Kapak Kağıt Cinsi: Kuşe Kağıt Çevirmen: Vahit Okumuş. 54.63 TL. 400 Sene Sonrasına MektupBir Mimar Sinan eseri olan Şehzade Başı Cami'nin 1990'lı yıllarda devam eden restorasyonunu yapan firma yetkililerinden bir inşaat mühendisi... Alış-Veriş Listeme Ekle. Yığma Yapılar Ve Kubbeler Statiği. Yığma Yapılar ve Kubbeler Statiği - 210756 - Mimarlık - 400 Sene Sonrasına MektupBir Mimar Sinan eseri olan Şehzade Başı Cami'nin 1990'lı yıllarda devam eden restorasyonunu yapan firma... 43.70 TL. Yığma Yapılar ve Kubbeler Statiği-O2 Yayıncılık- Sitemizden bütün kitapları en uygun fiyat garantisi, hızlı teslimat, taksit veya kapıda ödeme seçenekleriyle kolaylıkla satın alabilirsiniz. ...Vahit Okumuş Kitapları - Vahit Okumuş Kitap Tanıtım - Yığma Yapılar Ve Kubbeler Statiği Kita. Ve Kubbeler Statiği Kitap Özeti - Vahit Okumuş Kitapları - Vahit Okumuş Kitap Tanıtım - Yığma......