Birinci Dünya Savaşı’nda Türkiye

Ahmed Emin Yalman

Birinci Dünya Savaşı’nda Türkiye
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2019-05-20
YAZAR Ahmed Emin Yalman
ISBN 6052956632
DOSYA FORMATI 11,4 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

İlk baskısı 1930 yılında İngilizce yapılan ve Türkçede ilk kez yayımlanan Birinci Dünya Savaşı’nda Türkiye, ülkenin savaş öncesi, savaş dönemi ve savaş sonrası durumunun incelendiği üç ana başlık altında toplanıyor. Türkiye’nin savaşa giriş nedenleri, kaynaklar, yeni savaş hükümeti düzeni ve izlenen politikalar kitabın ana eksenini oluşturuyor. Yalman ayrıca, savaş sırasında yaşanan iaşe sorunu, savaş maliyesi ve milliyetçilik meseleleri ile “eğitim”, “kadın erkek eşitliği”, “ahlak”, “sağlık” gibi önemli başlıklar üzerinden savaşın yansımalarını da ele alıyor.Döneminin önemli kitaplarından biri olan Birinci Dünya Savaşı’nda Türkiye, savaşın ülke ekonomisine, insan kaynaklarına ve toplumsal düzene etkilerini savaş sonrası süreci de dahil ederek gözler önüne seriyor.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Birinci Dünya Savaşı’nda Türkiye i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Birinci Dünya Savaşı’nda Türkiye.

...ldığı, o tarihe kadar dünyada eşi görülmemiş ilk büyük savaştır ... 1. Dünya Savaşının Sonuçları, Genel Sonuçları, Kısaca - WİKİTARİH ... . Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları. İlk baskısı 1930 yılında İngilizce yapılan ve Türkçede ilk kez yayımlanan Birinci Dünya Savaşı'nda Türkiye, ülkenin savaş öncesi, savaş dönemi ve savaş... Birinci Dünya Savaşı konusunda hurafeler vardır. Türkiye, bugün yine vatan savaşının içindedir ve benzeri hurafeler yine gündemdedir. Birinci Dünya Savaşı dönemi için de aynı konumdadırlar. Dünya Sava ... Birinci Dünya Savaşı, 1. Dünya Savaşı ... . Birinci Dünya Savaşı dönemi için de aynı konumdadırlar. Dünya Savaşı Sürecinde Türkiye ve Dünya Ünitesi. Bu, Almanya'nın dünya savaşındaki ilk yenilgisidir. I. Dünya Savaşı İttifak Bloğunda giren İtalya 1915'te taraf değiştirerek İtilaf Bloğuna geçti. Birinci Dünya Savaşı gibi kapsamlı ve çok boyutlu bir konudan bahsetmenin bazı zorlukları var. Birinci Dünya Savaşı'nın nedenleri ve taraf devletler: İtilaf Devletleri ve İttifak Devletleri. 11) "Büyük Bertha" Birinci Dünya Savaşı'nda kullanılan 48 tonluk Alman obüsüdür. 19) Birinci Dünya Savaşı'ndaki askeri ölümlerin üçte birine İspanyol Gribi sebep olmuştur. Birinci (1.) Dünya Savaşı Tarafları. 27.08.2018 - 18:47. Türkiye toplumu olarak bizim de dahil olduğumuz ve büyük kayıplar yaşadığımız 1. Dünya Savaşı üzerinde bu yazıda durmaya çalışacağız. 1. Dünya Savaşını izleyen Kurtuluş Savaşı sonrasında Anadolu topraklarında Türkiye Cumhuriyeti kuruldu. Birinci Dünya Savaşı Sonrasında Yapılan Antlaşmalar. Birinci dünya savaşı ve düşündürdükleri. Akdeniz de İngiliz gemileri ile çarpışan ve Türk Boğazlarına giren iki Alman savaş gemisi Türkiye'yi savaşa sokacak bahane oldu....