Eski Türkçede Fiiller

Ümit Özgür Demirci

Eski Türkçede Fiiller
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2016-03-28
YAZAR Ümit Özgür Demirci
ISBN 6055100704
DOSYA FORMATI 8,46 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Eski Türkçede Fiiller adlı bu eser, 8. yüzyıl ile 10. yüzyıl arasında yazı dili olarak karşımıza çıkan Göktürk Türkçesi, Eski Kırgız Türkçesi ve Eski Uygur Türkçesi dönemlerindeki eserlerde tespit edilen fiilleri kapsamaktadır. Eserde filler; basit, türemiş ve birleşik filer olarak sınıflandırılmıştır. Ayrıca fiil çekimi konusu da çalışmamıza dâhil edilerek partisipler ve gerundiumlar ile birlikte kip ve şahıs ekleri de okuyucuya sunulmuştur. Fiiller ve fiil çekimleri umumiyetle, art zamanlı olarak ele alınmış ve bu şekillerin tarihi lehçeler ile Batı Türkçesindeki seyirleri gösterilmeye gayret edilmiştir. Çalışmamızda –gerekli görüldüğü durumlarda- filer eş zamanlı olarak ele alınmış, fiillerin etimolojileri verilmeye çalışılmış ve eş zamanlı ele alınan fiiller, çağdaş lehçelerdeki seyirleri göz önünde bulundurularak karşılaştırılmıştır.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Eski Türkçede Fiiller i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Eski Türkçede Fiiller.

...esi... dc.description.abstract. Bu çalışmada Eski Türkçenin fiilleri incelenmektedir ... Pandora - Eski Türkçe'de Fiiller - Ümit Özgür Demirci - Kitap... ... . Eski Türkçede tespit edilen fiillerin tarihi ve çağdaş lehçelerdeki durumları da göz önünde bulundurulmuştur. Bu çalışmada Eski Türkçenin fiilleri incelenmektedir. Eski Türkçede tespit edilen fiillerin tarihi ve çağdaş lehçelerdeki durumları da göz önünde bulundurulmuştur. Eski Türkçe, fiil. Ama aslında kelime "gündüz, sabah" fikrinden geliyor: Eski Türkçede "yarumak" fiili ... PDF Yrd ... . Ama aslında kelime "gündüz, sabah" fikrinden geliyor: Eski Türkçede "yarumak" fiili "ışıma, parıldama" fikrini vermiş. A2 Fiil Listesi. Sıra. Adsız 17 Aralık 2019 13:23. neresi Arapça bunların? sen Türkçe mi bilmiyorsun? Eski Türkçede Fiiller adlı bu eser, 8. yüzyıl ile 10. yüzyıl arasında yazı dili olarak karşımıza çıkan Göktürk Türkçesi, Eski Kırgız Türkçesi ve Eski Uygur Türkçesi dönemlerindeki... Eski Türkçede Duygu Fiilleri . 52 2.3. Son olarak Eski Türkçe döneminden fiil örnekleriyle, ilgili mental süreçler desteklenmiştir....