Değerler Neye Değer

Yener Özen

Değerler Neye Değer
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2016-11-18
YAZAR Yener Özen
ISBN 6051805061
DOSYA FORMATI 7,51 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Değer kavramı,bireyi temel alan bir yaklaşımla oldukça geniş bir bakış açısıileyorumlanmıştır.Bu bakış açısı felsefede değer kavramı ile ilgili,“(…)Değeren genişanlamındainsanınyarattığıher şeydir” söylemi ile yer bulmuştur.Daha ayrıntılı bir ifadeyle kavramlar arasındakifarklılıklarıvearalarındakiilişkilerideelealarak,değer kavramına şu şekilde açıklama getirmiştir: ‘Değer’ ile ‘değerler’ ayrı ayrı şeylerdir. ‘Değerler’ var olan şeylerdir, var olan imkânlardır;‘Değer’se bir şeyindeğeridir;bir şeyinbir çeşit özelliğidir.Bu bakımdan değerleme,değerlerin gerçekleşmesi oluyor ve bir eylem veya bir eserdir;değerlendirme ise insanın ve insanla ilgili var olanherşeyindeğerinin gösterilmesidir.Değerlerin değerlendirilmesi felsefeninişi;değerleredeğerbiçmeksemorallerin,estetiklerinişi oluyor insanların akan yaşamında… Bilişsel süreçlere gönderme yaparak değerleri somut bir şekilde ele alan(…) Hofstede değerlerin zihinsel bir programda kayıtlı olduğunu söyler. Bu zihinsel programın evrensel, kolektif ve bireysel olmak üzere üç düzeyi vardır. (…) Hofstede, bir kişinin zihinsel programını ve içinde bulunduğu durumu ne kadar doğru bilirsek, o kişinin göstereceği davranış hakkındaki tahmin de o kadar kesin olacaktır der."

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Değerler Neye Değer i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Değerler Neye Değer.

...inin davranışlarında bir değişikliğe sebep olmuyor ... Değerleme Nedir? Piyasa Değeri, Yatırım Değeri Ne Demektir? ... . Değer Nedir Tanım. Değer(İng. value), birçok anlama gelebilir. Biz burada Ahlak ve toplubilim açısından irdeleyeceğiz. Değerler felsefesini ve değerin oluşumunu sonraki yazıda sorgulayacağız. Kararlarımız sanılanın aksine, duygularımızdan ya da o anki şartlardan değil, öncelikli olarak değer yargılarımızdan etkilenir. Kişisel Değerler Nelerdir? Kültürü oluşturan bir ... Değer Nedir Ne Demek Değer Hakkında Bilgiler ... . Kişisel Değerler Nelerdir? Kültürü oluşturan birçok değerler grubu bulunmaktadır. Bunlar dini, ahlaki, hukuki, milli, kültürel ve sanatsal değerler şeklinde sıralanabilir. Değer kavramı insana özeldir. Günümüz dünyasında "Değerler" kavramına karşılık gelen bazı değer örnekleri verecek olursak; saygı, aile, ho...