EtnopedagojiAtabek Yurdu

Dr. İkram Çınar

EtnopedagojiAtabek Yurdu
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2019-10-31
YAZAR Dr. İkram Çınar
ISBN 6050370188
DOSYA FORMATI 12,16 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Etnopedagoji, ülkemiz için yeni bir konu alanıdır. Bu alan, bir toplumun kendi geleneğinden getirdiği deneyimle, ülküselleştirdiği insanıelde etmek için uyguladığı çocuk yetiştirme biçimi ve bunun bilgisi olarak anlaşılmalıdır. Yakın zamana kadar nüfusumuzun büyük bir kısmı okul görmediği gibi okuma-yazma da bilmezdi. Buna karşın insanlar çocuklarını kişilikli ve karakterli, bilge ruhlu, büyük toplumsal düzenler kurabilen, rasyonel bir toplumun üyesi olarak yetiştirebiliyordu.Toplumun insan felsefesi, çocuk algısı, dünyayı ve yaşamı kavrayışıkendine özgüydü ve toplum bunu kendi öğretim yöntemleri, eğitimgelenekleri ve müfredatı ile çocuklarına aktarabiliyordu. Bu aktarımısağlayabilen bir toplumun yüzyıllarca kuşaktan kuşağa aktarılan sosyo-kültürel değerleri, toplumun sözlü hazinesidir; masallar, destanlar,halk hikâyeleri, atasözleri ve deyimler, bilmeceler, mitoloji, gelenek ve görenekler vs. Toplum, bilgisini şimdiki zamana göre güncelleyerek bunu bugün de sürdürmektedir. Ortada muazzam büyüklükte empirik bilgi birikimi bulunmaktadır. Bu kitapta bir yandan etnopedagoji konusunun kuramsal temelleri ortaya konulurken bir yandan da Kuzeydoğu Anadolu Yerlileri (Atabekliler) özelinde alan araştırması yapılarak onların etnopedagojisi incelenmeye çalışılmıştır. Etnopedagoji, bir toplumu tanımaya ve onun yetiştirmeyi hedeflediği ideal insan modelini incelemeye yardım eder. Bu kitabı öncelikle millî eğitim kavramının içeriğini doldurmaya çalışanların, eğitimdeki yalpalayış ve arayışlarda yöntem arayanların ve eğitim araştırmalarında kök değerlerin yeniden nasıl yorumlanabileceğini düşünen araştırmacıların okuması gerektiği kanısındayız.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz EtnopedagojiAtabek Yurdu i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap EtnopedagojiAtabek Yurdu.

...dagoji/Atabek Yurdu. Cazim Gürbüz. 10 Aralık 2019, 09:07 ... Rasim Menteşe Vakfı Konuk Evi Bozdoğan Kız Öğrenci Yurdu ... . 12.11.2019 - Bâ'dema'sız Menderes'ten bugünkülere siyaset… 07.11.2019 - Atabek Yurdu… etnopedagojiatabek yurdu - arama sonuçları. 10 20 30 40 50 100. Siteye eklenme tarihine göre yeniden eskiye Siteye eklenme tarihine göre eskiden yeniye Üretim Tarihine göre yeniden eskiye... 9786050370188 Etnopedagoji Atabek Yurdu İkram Çınar. Atabek Yurdu, Türkiye'nin Kuzeydoğu Anadolu toprakları ... Şahinyurdu Kooperatifi - Just Another WordPress Site ... . Atabek Yurdu, Türkiye'nin Kuzeydoğu Anadolu toprakları ile Gürcistan'da kalmış olan Ahıska coğrafyası üzerinde yaşayan insanların ortak yurdudur. 21.75 TL. Kuzeydoğu Anadolu'daki Atabek Yurdu insanları da Ahıskalılarla aynı kültürün temsilcileridir. Ahıska kültürü onların da kültürüdür evlerinde bir şekilde yaşatır...