Bozkır Akıncıları

İsa Parlak

Bozkır Akıncıları
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2020-02-12
YAZAR İsa Parlak
ISBN 6057682246
DOSYA FORMATI 6,91 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Anadolu insanı acılıydı, Anadolu insanı yaslı… 1912’den beri, Balkanlardan Kafkasya’ya, Sarıkamış’tan Çanakkale’ye, Galiçya'dan Kut-ül Amare’ye, cepheden cepheye koşmuş, yiğitçe dövüşmüştü gaza meydanlarında. Kolunu bacağını, gözünü kulağını kaybetmiş, devleti için canını vermişti. 1919'a gelindiğinde bacası tüten evlerden yitenler için ağıtlar yükselirken, varlığına kasteden düşmanlar eksilmiyordu. Akif’in dediği gibi: “Eski dünya, yeni dünya, bütün akvam-ı beşer…” adeta toplanmış, Türk’ü bin yıllık yurdunda boğmak niyetindeydi. Anadolu insanı yorgundu, Anadolu insanı bezgin, üstelik kafası karışık. Yunan İzmir’e çıkmış, kimin umurunda. Kıyama duranlar da vardı mutlaka. Sayıları az da olsa, birileri vardı mutlaka. “Ulusun bağımsızlığını yine ulusun azim ve kararı kurtaracaktır!” diye ortaya çıkıp yeniden doğuşun fitilini ateşleyecek birileri vardı. O birileri, acılı, yaslı, yorgun ve bezgin Türk insanını, genciyle yaşlısıyla, kadınıyla erkeğiyle yeniden ayağa kaldırmayı bileceklerdi. Düşman da boş durmayacaktı. Bağımsızlık mücadelesini baltalamak için hainler bulacak, Türk’ü arkadan hançerlemeye çalışacaktı. Hiçbir kuvvet haklı olanı yenemeyecekti. Ayağa kalkanlar, sarı saçlı mavi gözlü yiğit kumandanın peşine takılacak, tek bilek tek yürek yeniden millet olup, yüz yıllık Yunan hevesini Akdeniz’e gömecek, emperyalizme meydan okuyacaktı. … İsa Parlak, “Bozkır Akıncıları” romanında İstiklâl Harbi yıllarını anlatıyor. Gerçek hikâyelerden yola çıkarak, cephedeki askerinden tarladaki kadınına, Anadolu insanının bağımsızlık için verdiği mücadeleyi ilmek ilmek zihinlerimize işliyor. Hamasete kaçmadan, insana ait her halin doğal sıcaklığıyla. Yalın bir dil ve akıcı bir üslupla.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Bozkır Akıncıları i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Bozkır Akıncıları.

...ak. Anadolu insanı acılıydı, Anadolu insanı yaslı… 1912'den beri, Balkanlardan Kafkasya'ya, Sarıkamış'tan Çanakkale'ye, Galiçya'dan Kut-ül Amare'ye, cepheden cepheye koşmuş ... Bozkır Oyuncuları, Kadrosu, Gerçek İsimleri, Cast Listesi ... ... Bozkır Akıncıları işte bu hikâyenin anlatımıdır. Tarihimizin bir kırılma noktasında, büyük resmin bir parçasını anlatan Bozkır Akıncıları, yaşadığımız o trajedinin anlaşılabilmesi yolunda önemli bir eser. İsa Parlak. Anadolu insanı acılıydı, Anadolu insanı yaslı… 1912'den beri, Balkanlardan Kafkasya'ya, Sarıkamış'tan Çanakkale'ye, Galiçya'dan Kut-ül Amare'ye, cepheden cephe ... Bozkır Akıncıları - İsa Parlak : %25 İndirimli ... . İsa Parlak. Anadolu insanı acılıydı, Anadolu insanı yaslı… 1912'den beri, Balkanlardan Kafkasya'ya, Sarıkamış'tan Çanakkale'ye, Galiçya'dan Kut-ül Amare'ye, cepheden cepheye koşmuş... "Bozkır Akıncıları" Ankaralı Mustafa'nın asker kaçağı ağabeyinin yerine askere gitmek için evden kaçmasıyla başlayıp ...