Türk Dünyası Halk İnanışlarında DoğumYaşar Kalafat’ın Eserleri

Orhan Fatih Kuşdemir

Türk Dünyası Halk İnanışlarında DoğumYaşar Kalafat’ın Eserleri
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2020-03-13
YAZAR Orhan Fatih Kuşdemir
ISBN 6257938600
DOSYA FORMATI 12,41 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Doğum, evlenme ve ölüm olayı insan hayatının üç önemli geçiş dönemidir. Bu üç geçiş dönemi de kendi içinde birçok alt bölümlere ayrılmaktadır ve bunların çevresinde birçok âdet, töre, tören, ritüel ve pratikler ortaya çıkmıştır. Bu geçiş dönemlerinde ortaya çıkan adetler, gelenekler ve törenler bir ülkenin, bir yörenin ya da tamamıyla bir milletin kültürünün ana bölümlerinden birini oluştururlar. Doğum-üreme konusu; temel olarak biyolojik ve sosyokültürel halkbilimi açısından öncelikle kadınlardaki cinsellik, hamilelik, aybaşı, doğum, gibi biyolojik olgular ve bunlarla ilgili inanç, düşünce ve davranışları belirleyen toplumsal yapılanmaya ait doğurganlık ve ebeveynliği çevreleyen konu olarak ele alınmaktadır. Bu noktada; inançlar ve gelenekler gebe kadını doğum öncesinden hatta çocuk doğurma düşüncesinden başlayarak birtakım âdetlere uymaya, bu âdetlerin gerektirdiği işlemleri, ritüelleri yerine getirmeye yöneltmektedir. Doğum; her toplumda anne, bebek ve akrabalarıyla ilgili davranışları içeren bir toplumsal örgütlenme içinde karşılanır. Bu davranışların bazıları ritüel, bazıları anne ve bebeğin sağlığı ile ilgilidir ve çoğunlukla iç içe geçerler. Türk dünyasının büyüklüğüne ve Türk topluluklarının geniş ve farklı coğrafyalarda, değişik toplumsal ve siyasi şartlarda bulunmalarına rağmen; doğum inanışlarındaki düşünce, tabiî ve sosyal olaylara tepki gösterme veya onlara uymadaki benzerlik oldukça fazladır. 

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Türk Dünyası Halk İnanışlarında DoğumYaşar Kalafat’ın Eserleri i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Türk Dünyası Halk İnanışlarında DoğumYaşar Kalafat’ın Eserleri.

...h Kuşdemir. Doğum, evlenme ve ölüm olayı insan hayatının üç önemli geçiş dönemidir ... Yaşar Kalafat'ın Eserlerinde Türk Dünyası Kültür ve Halk İnançları... ... . Bu üç geçiş dönemi de kendi içinde birçok alt bölümlere ayrılmaktadır ve bunların çevresinde birçok âdet... Doğum-üreme konusu; temel olarak biyolojik ve sosyokültürel halkbilimi açısından öncelikle kadınlardaki cinsellik, hamilelik, aybaşı, doğum, gibi biyolojik olgular ve bunlarla ilgili inanç... Gece Kitaplığı >. Genel Sosyoloji >. Türk Dünyası Halk İnanışlarında Doğum : Ya ... Yaşar Kalafat'ın Eserlerinde Türk Dünyası Kültür ve Halk İnançları ... ... Gece Kitaplığı >. Genel Sosyoloji >. Türk Dünyası Halk İnanışlarında Doğum : Yaşar Kalafat'ın Kırım Türk Halk Edebiyatı : Cengiz Dağcı'nın Eserlerinde. Orhan Fatih Kuşdemir. Gece Kitaplığı. See more of Gece Kitaplığı on Facebook. Log In. 16 March at 07:19 ·. Türk Dünyası Halk İnanışlarında Doğum - ...