Sırça Köşk

Sabahattin Ali

Sırça Köşk
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2019-10-28
YAZAR Sabahattin Ali
ISBN 6057674173
DOSYA FORMATI 11,29 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Sabahattin Ali keskin gözlemiyle sıradanlığın fotoğrafını çekiyor, hayatın fark edilmeyen nice anlarını katman katman kaleme alıyor. Bir kenardaki kanepede beyaz başlıklı bir mürebbiye yabancı dille bir kitap okur. Başörtülü bir hanım ağlayan torununu avutur, başka bir kanepede üç dört şirin anne yün örüp ahbap çekiştirir. Her şey aydınlık, her şey rahattır. Yalnız hepsinin yüzünde garip bir can sıkıntısı ifadesi vardır. Elle tutulamayacak kadar ince, asla yırtılmayacak kadar sağlam bir ağ halinde onları saran bu can sıkıntısı, biraz dikkat edince kahkahalarda boş bir çınlama, gözlerde soğuk bir alakasızlık halinde kendini gösterir. Söyleyen de, dinleyen de o anda başka bir şey düşünüyor gibidir, halbuki hiçbir şey düşünmezler. Ama bundan şikâyetçi değildirler; hatta canlarının sıkıldığının bile farkında değildirler. Boş da olsa gülerler ve hallerinden memnun olmasalar da, hayatlarında bir değişiklik istemezler.“Bahtiyar Köpek” adlı öyküdenSabahattin Ali keskin gözlemiyle sıradanlığın fotoğrafını çekiyor, hayatın fark edilmeyen nice anlarını katman katman kaleme alarak adeta ince bir işçilikle görünür kılana dek yazıyor. Sırça Köşk sade, kısa, vurucu öyküleriyle bir klasik. Yazdığı öykü ve masallarda Sabahattin Ali’nin espri gücünü, ironik anlatımını, politik göndermelerini ve belki de romanlarında tanıyamadığımız bir yönünü görüyoruz. 1947’de yayımlandıktan kısa bir süre sonra toplatılan bu kitap bunun hüznünü ise hala taşıyor gibi.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Sırça Köşk i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Sırça Köşk.

... Ali öldürülür. Bazılarının içi rahatlar, ama Sırça Köşk yıllar sonra bile korku salmaya devam eder ... Sırça Köşk ... ." Sırça Köşk adlı müstakil öykü Sabahattin Ali'nin 1945 yılında yazdığı bir öyküdür. Bunun üzerine halktan para toplanır ve bir sırça köşk yapılır. Üç arkadaş sırça köşke yerleşir ve halka bunun tam olmadığını ama şimdilik idare edeceğini artık sırça köşke hizmet etmek gerektiğini bilidir. "Sırça Köşk", Sabahattin Ali'nin kısa öyküsü. Sabahattin Ali'nin 1947'de yayınlanan Sırça Köşk ki ... Sabahattin Ali-Sırça Köşk (Kısa Özeti) ... . "Sırça Köşk", Sabahattin Ali'nin kısa öyküsü. Sabahattin Ali'nin 1947'de yayınlanan Sırça Köşk kitabına da adını veren bu masalı diğerlerinden önce yazılmasına rağmen kitabın ve masallar... sırça köşk. şükela: tümü | bugün. sırça ve edebiyat ailesinin bir üyesi; (bkz: sırça ...