İyi Müslüman

Prof. Dr. İsmail Lütfi Çakan

İyi Müslüman
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2014-06-01
YAZAR Prof. Dr. İsmail Lütfi Çakan
ISBN 9753897938
DOSYA FORMATI 9,66 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Zaman içinde hızla değişen değer yargıları sonuçta iyilik ve iyi insan kavramlarını da etkiledi. Şimdi artık, toplumumuzun değişik kesimleri, iyiliği ve iyi insanı "kendilerine göre" ve doğal olarak da farklı şekillerde tanımlamaktadırlar. Oysa iyiliğin ve iyi insanın değişmeyen ölçüleri ve nitelikleri vardır.Hemen belirtelim ki, her şeyin ölçüsü, İslâmî tespit ve tanımlardır. Yani iyi, dinimizin "iyi" dediğidir; iyilik de dinimizin "iyilik" olarak bildirdiğidir.Bu noktadan hareketle, eski baskılarında önce on iki, sonra on altı hadisin yorumunu içeren kitapçığın bu baskısında, iyi Müslümanı doğrudan veya dolaylı olarak tanımlayan otuz üç hadîs-i şerîfî, açıklamalarıyla bir araya getirmeye çalıştık. Böylece bir yandan "iyi müslüman" ve "iyi insan" olmanın yollarım araştırırken, bir yandan da "kendilerine göre" iyilik ve iyi insanı tarif edenlere dini gerçekleri hatırlatmak istedik.Öte yandan kendisini ve yaşayışını daha kötülerle karşılaştırıp "iyi" olduğu sonucuna varan ve bununla avunanları da uyarmaya çalıştık. Böylece bu kitapçık, bir bakıma "kendi kendini tenkit" görevini üstlenmiş oldu. Sanıyorum böylesi bir özeleştiriye, günün Müslümanları olarak hepimizin şu ya da bu ölçüde ama mutlaka ihtiyacı bulunmaktadır.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz İyi Müslüman i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap İyi Müslüman.

... arkadaşlar? İslam'ı kimler daha doğru pratik eder? İyi Müslüman olmanın ayrı bir takım gereksinimleri var mıdır? 3 ... İyi Müslüman ... . Kendisinde ümmet şuuru yok, hizip ve fırka asabiyeti, militanlığı, holiganlığı var; böylesi iyi bir Müslüman değil, kötü ve gafil bir Müslümandır. İyi bir Müslüman ben iyiyim der mi?.. Hikmet ehli zatlar buyuruyor ki: Peygamber efendimize, (Ya Resulallah, Müslüman nasıl olur?) diye sordular. Rastgele çok kitap okumak tehlikelidir; fakat doğru kitabı çok okumak çok iyidir. Ben kime benziyorum? Allah hangi vası ... İyi Müslüman Kimdir? ... . Rastgele çok kitap okumak tehlikelidir; fakat doğru kitabı çok okumak çok iyidir. Ben kime benziyorum? Allah hangi vasıfta Müslüman istiyor? Bana bu halimle Müslüman derler mi? - Müslüman, iyi niyetlidir. İnsanın niyeti çok önemlidir. Niyet iyi ise, her şey iyi olur. İyi müslüman, iyi vatandaş ve yasalara saygılı olmak. O Yüce Peygamber, Müslümanı tarif ederken, Müslüman namaz kılan, oruç tutan, hacca giden, zekat verendir diye tarif etmiyor. İyi insan ve müslüman olmak. Epeydir kafamı kurcalayan bir konuda birkaç şey karalamak istiyordum, ancak fırsat bulabildim... İyi insan olmak için Müslüman olmak şart mıdır? - Gerçekten iyi bir Müslüman olabilmemiz için erdem sahibi olmamız gerekir. Birileri bize iyi desin ya da iyi görünelim diye değil gerçekten kalpten gelen bir istekle iyiliğe yöneldiğimiz zaman. NASIL DAHA İYİ BİR MÜSLÜMAN OLURUZ? Öncelikle bu yazının başlığı ''Nasıl daha iyi bir insan oluruz?'' olmalıydı. Ama son yıllarda Müslümanlık adına o kadar yazılıp konuşuldu ki... İyi bir Müslüman Allah'a teslimiyet içinde olmalıdır. İyiliği emreder, kötülüğü engeller. İyi bir Müslüman'ın kendine karşı görevleri de vardır ve bu görevlerinin bilincinde olarak yaşar. Her ne olursa olsun, biz iyi müslüman olmalıyız. Olmak kuran ı kerim, İyi Müslüman Olmak peygamber kıssaları,İyi Müslüman Olmak ilitam ders soruları, İyi Müslüman Olmakönlisans arapça Ben, üç kutsal kitabı okumuş biri olarak, cumhura başkan olmak isteyenleri, meclise aday olanları uyarmak isterim, bu benim insani görevimdir. * Ayrı ayrı birkaç Müslüman, gazete ve dergi yayınlarsa, en iyiyi yakalamak konusunda aralarında rekabet değil, müsabaka olmalıdır. * İyi Müslüman eşittir iyi insan… 006 Nasıl Müslüman olunur? Değerli Kardeşim, Bundan önceki yazılarımda sık sık belirtmiştim. O'nun kulu ve resulü olduğuna tanıklık ederim" diye sözle ifade eden herkes müslüman olur....