Demirciler ve Simyacılar

Mircea Eliade

Demirciler ve Simyacılar
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2020-02-24
YAZAR Mircea Eliade
ISBN 6257030052
DOSYA FORMATI 11,18 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Dinler tarihine dair eserleriyle tanınan Mircea Eliade tüm yaşamı boyunca simyayla âdeta büyülenmiştir. Bu kitap da buna tanıklık etmektedir: Eliade, simyanın ortaçağda kimyanın habercisi olan ve tarihin karanlıklarına açılan bir olgu değil, müspet ve dikkate değer kültürel bir olgu olduğunu gösteriyor. Simya, minerallerin kutsal bir niteliğe büründüğü geleneksel toplumların inançlarında kök salar. Cevherler, tıpkı embriyolar gibi, Toprağın karnında “çoğalırlar;” meteroitlerden çıkan demirin büyüsel bir yanı vardır, çünkü göklerden gelir… Cevheri işleyen demirci, tıpkı simyacı gibi, Doğanın gizli amaçlarına hizmet eder: Evrenin gizli anlamını açığa vuran bir âyin icra eder. Afrika, Yunan, Hint ve Çin efsanelerini araştıran Eliade, kutsala dair deneyimi insanlık için evrensel ve insanı şekillendiren en önemli unsur olarak görür; bu deneyim, dünyaya anlamını veren şeydir. Bu açıdan bakıldığında, Demirciler ve Simyacılar bu büyük bilginin düşüncesi ve eserleri için kusursuz bir giriş niteliği taşımaktadır.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Demirciler ve Simyacılar i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Demirciler ve Simyacılar.

...iade. Dinler tarihine dair eserleriyle tanınan Mircea Eliade tüm yaşamı boyunca simyayla âdeta büyülenmiştir ... Demirciler ve Simyacılar - Mircea Eliade Kitapları ... . Bu kitap da buna tanıklık etmektedir: Eliade... Demirciler Ve Simyacılar yorumları ve incelemeleri, kitaptan alıntılar ve sözleri, kitabı okuyanlar ve Demirciler Ve Simyacılar kitabına benzeyen kitaplar. Dinler tarihçisi ve filozof Mircea Eliade "Demirciler ve Simyacılar" adlı kitabında eski insanların madde karşısındaki tutumlarını ele alır. Yazar madencilik... Kitap Adı: Demirciler ve Simyacılar Yazar: Mircea Eliade Yayıncı: Kabalcı Yayınevi Sayfa ... İndir Demirciler Ve Simyacılar ePUB • ePUB Kitapları ... . Yazar madencilik... Kitap Adı: Demirciler ve Simyacılar Yazar: Mircea Eliade Yayıncı: Kabalcı Yayınevi Sayfa Sayısı: 264. Eliade bu kitabında madencilik, demircilik ve metal işciliği gibi mesleklere özgü bazı mitleri... Eliade bu kitabında madencilik, demircil...