Felsefe Makaleleri

Babanzade Ahmet Naim

Felsefe Makaleleri
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2017-04-01
YAZAR Babanzade Ahmet Naim
ISBN 6055245535
DOSYA FORMATI 7,37 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Cumhuriyet’e uzanan süreçte Osmanlı-Türk modernleşmesinin fikir haritasını çıkarmak için başvurulacak adreslerin başında yer alan Dârulfünûn Felsefe Bölümü’nün hoca kadrosu içinde, eğitimi, ilgileri, çevresi, eserleri ve istikameti/duruşu itibariyle en dikkat çekici isimlerin başında Babanzâde Ahmed Naim (ö. 1934) gelmektedir. Meslekten felsefeci olmaması rağmen, Ahmed Naim, hasbelkader kendisini hoca olarak bulduğu Felsefe Bölümü’nde, kadîm kültüre dair engin birikimi sayesinde, felsefî meseleleri hem içerik hem de dil açısından üst düzeyde bir dikkat ve rikkatle ele almış ve bunu yaparken hiçbir zaman taviz vermediği yerli duruşuyla modern Batı felsefesiyle nasıl diyaloga geçilebileceğinin en güzel örneklerini ortaya koymuştur.Ahmed Naim’in Paul Janet, Émile Picard ve Élie Rabier’den yaptığı tercümeler ile Mehmed Ali Aynî’nin Ruhiyât Dersleri adlı tercümesi hakkındaki değerlendirmesini ihtiva eden elinizdeki çalışma, 80. vefat yıldönümünde, Ahmed Naim’in, Türkiye’de ve Türkçe felsefe yapma konusunda ilham verici unsurlar içeren entelektüel mirasının tekrar hatırlanmasını ve daha yakından tanınmasını hedeflemektedir.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Felsefe Makaleleri i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Felsefe Makaleleri.

...slerin başında yer alan Dârulfünûn Felsefe Bölümü'nün hoca kadrosu içinde ... FELSEFE ÇALIŞMALARIM | Devinen Felsefe ... ... Hayat Felsefesi - Düşündürücü Yazılar. Affetmek mutluluğun anahtarıdır. Çoğumuz önem verdiğimiz şeylere sahibiz; görünüm, eğitim, yetenek, tavsiye mektupları, yetki belgeleri, fakat belli alanlarda.. Felsefe hakkında faydalı bilgiler. Kategori : Kültür ve Sanat / Felsefe. bazı heretiklere yakıştırılan bu terim, Rus Edebiyatı'nda ilk kez Nedejin'in bir makalesinde Puşkin için kullanıldı.Devamı. DMY Felsefe 2013'te kuruldu ve yukarıda ismi yazılı kişinin her hafta ... Makaleler | İSLAM FELSEFESİ ... .Devamı. DMY Felsefe 2013'te kuruldu ve yukarıda ismi yazılı kişinin her hafta felsefe üzerine bir yazı yazması ile şekillendi. Mitoloji felsefe ilişkisi İnsanlar tarih boyunca birçok ürün vermiştir. ...ve toplumsal kenetlenmeyi güçlü olarak olumlayan Yunan felsefesine bir ilgi duymaları şaşırtıcı değildir. Felsefe Makalelerinden Seçmeler - Claes G.Ryn Çeviri : Nur Küçük ve Yasemin Çevik. Makaleler. MakalelerMücahid Ülger2017-09-07T23:19:54+03:00. Doğu müziğinde kullanılan nefesli bir saz olan neyin, doğu felsefesindeki sembolik anlamı bir müzik aleti olmanın ötesindedir. Felsefe ve Edebiyat içinde. (Eylül 2014) Editörler: Mustafa Günay, Ali Osman Gündoğan. Özet. Bu makalede, Kierkegaard'ın Ya/Ya da üzerinde temellenen pratik bilgeliğini tartışacağım. Herhangi bir durumun veya tözün ötekinden üstün olup olmadığı felsefe tarafından belirlenir. Makaleler....