Türk Halk Kültüründe Su

Nagihan Baysal

Türk Halk Kültüründe Su
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2020-04-28
YAZAR Nagihan Baysal
ISBN 6257912372
DOSYA FORMATI 3,16 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Dünya tarihinin ilk gününden itibaren doğada var olan her şeyin hayatta kalması için ihtiyaç duyduğu başlıca unsur sudur. Susuz bir hayatın sürdürülebilmesi imkânsızdır. Bu durum yaşamsal bir gereklilik olan suya diğer doğa unsurlarına kıyasla bir üstünlük sağlamıştır. Bu üstünlük zamanla kutsallığa dönüşmüş ve doğal bir gereksinim olan su, inançlara bağlı kültürel bir değer haline gelmiştir. Dünya kültürlerinin pek çoğunda suya bakış ve suyun işlevi benzerdir. Su, hangi inancın öğesi olursa olsun daima yaratımın, arınmanın, kutsallığın, tanrısallığın ve ölümün simgesi olmuştur. Sahip olduğu bu simgesel anlamlar, suyu pek çok inanç sisteminin ana öğesi haline getirmiştir.Dünya mitolojilerinde ve semavi dinlerde suyun üstlendiği roller ve bu roller dolayısıyla sahip olduğu anlamlar evrensellik kazanmış ve su simgeciliği denilen ve suyun bir kült olmasına yardımcı olan kavramı meydana getirmiştir.Su, Türk dünyası için hem bir yaşam hem de bir kültür hazinesidir. Türk halk kültüründe suyun yerini konu edinen bu çalışmada, Türk inanç sistemine ait inanış ve uygulamalar üzerinden Türklerin suya bakışı tahlil edilmiştir. Bu eser, Türk boylarının mitolojilerinden edebi ürünlerine kadar birçok alanda suyun yerini ortaya koyma amacı ile hazırlanmıştır.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Türk Halk Kültüründe Su i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Türk Halk Kültüründe Su.

... kültüründe nevruz. Prof. Dr. Erman ARTUN ... Halk Kültürü Ürünleri | Forum - Delinetciler Portal ... . İslamiyet öncesi, su kültünün Hızır'a, toprak kültünün İlyas'a yüklenmesi tesadüf değildir. Türk halk kültüründe suyun yerini konu edinen bu çalışmada, Türk inanç sistemine ait inanış ve uygulamalar üzerinden Türklerin suya bakışı tahlil edilmiştir. Türk Halk Kültüründe Su Nagihan Baysal Gece Kitaplığı 9786257912372 Nagihan Baysal. Türk halk kültüründe suyun yerini konu ... Türk Halk Kültürü ... . Türk halk kültüründe suyun yerini konu edinen bu çalışmada, Türk inanç sistemine ait inanış ve uygulamalar üzerinden Türklerin suya bakışı tahlil edilmiştir. Nevruz, Türk kültüründe baharı, yaşama sevincini, su ve kutsal arınmayı, yenilenmeyi, uyanan doğa ile birlikte bolluk-bereketi ve Diyarbakır'da halk nevruzu ...