Türkiye’de Başkanlık Sistemi

Adnan Küçük

Türkiye’de Başkanlık Sistemi
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2020-02-25
YAZAR Adnan Küçük
ISBN 9752500686
DOSYA FORMATI 4,20 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Türkiye’de Başkanlık Sistemi başlıklı bu kitap öncelikle saf başkanlık sistemiyle Latin Amerika ve diğer ülkelerde uygulanan kendine özgülükleri ortaya koyuyor. Türkiye’ye ilişkin kapsamlı ve ayrıntılı bölümde Türkiye’nin hükümet sistemi tecrübelerini, parlamenter sistem sırasında yaşanan sorunları tarihî ve hukukî bir perspektiften işleyerek buna karşılık getirilen başkanlık sistemini ayrıntılı biçimde işliyor. Türkiye’nin kendine mahsus, siyasî, sosyal, tarihî, kültürel, teamülî, felsefî özellikleri sebebiyle tercih edilen başkanlık sisteminin zamanla yerleşeceğini değerlendiren Dr. Adnan Küçük, aynı zamanda demokratik bir yönetim açısından getirilen eleştirilere, potansiyel sorunlara değinerek geliştirilmesi gereken taraflara işaret ediyor. Dr. Küçük kitabında ele aldığı kendine özgülükler ve farklı tecrübeler ışığında sistemin ABD’de olduğu gibi ülkemizde de zaman içinde olgunlaşacağını, üstelik partiler rejiminin değişebileceğini, partiler arası ittifaklar sebebiyle ayrışmaların yumuşayarak, uzlaşı kültürünün gelişmesine katkı sağlayabileceğini ileri sürüyor.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Türkiye’de Başkanlık Sistemi i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Türkiye’de Başkanlık Sistemi.

...k sistemi adını verdiğimiz ve 2019'dan itibaren Türkiye'de de uygulanacak olan sistemi tanımlarken de bu kavramlar arasındaki farkı bilmek büyük önem taşıyor ... Başkanlık Sistemine Neden Hayır? ... . Başkanlık sistemine geçilmesi rejim değişikliği tartışmasını da beraberinde getirdi. Başkanlık sistemine geçilmesiyle Türkiye'nin "parlamenter rejim" özelliğini kaybettiği bildirildi. Başkanlık sistemi Türkiye'de uygulanabilir mi? Hangi ülkeler başkanlık sitemini nasıl uyguluyor? Başkanlık sistemi dünyada genel olarak iki farklı şekilde uygulanıyor. Sert kuvvetler ayrılığı sistemine genel olarak "başkanlık hükûmet siste-mi (presidential system of Buna göre bu bölümün planı şu şekilde olacaktır: PL ... Başkanlık Sistemi Gündemi | Doğruluk Payı ... . Sert kuvvetler ayrılığı sistemine genel olarak "başkanlık hükûmet siste-mi (presidential system of Buna göre bu bölümün planı şu şekilde olacaktır: PLÂN: I. Başkanlık Sisteminin Özellikle...