Damolla Alimcan el-Barudi Tecüme-i Hali

Yusuf Akçura

Damolla Alimcan el-Barudi Tecüme-i Hali
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2019-04-19
YAZAR Yusuf Akçura
ISBN 6051557847
DOSYA FORMATI 8,37 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Yusuf Akçura’nın fazla bilinmeyen eserlerinden biri olan Damolla Âlimcan el-Barudî, hem Akçura külliyatının hem de “Türkistan Aydınlanması Kitaplığı”nın bir parçası olarak kabul edilebilir. Kazanlı bir eğitimci, mükemmel bir medrese tahsili almış, eski kültüre vâkıf yenilik taraftarı aydın bir din adamı olan Âlimcan Barudî, Yusuf Akçura’nın, Paris’teki eğitimini tamamlayıp Kazan’a döndüğü sıralarda dinî reform hareketlerine ilgi duyarak Kuzey Türklüğünde bunun karşılığını aradığı bir dönemde, kurduğu modern medresesiyle onun karşısına çıkmıştır. Muallimlik görevine Barudî’nin medresesinde başlayan Akçura, Rusya Müslümanlarının dinî müceddidi olarak gördüğü Barudî’ye büyük hayranlık duyuyor, onu büyük bir mektebin önderi sayıyordu. Akçura, onun medresede gerçekleştirdiği yenilikleri sadece bir eğitim reformu olarak değil, dinî reform hareketinin bir tezahürü olarak görüyordu. Dolayısıyla, böyle bir şahsiyetin nasıl yetiştiği, hangi aşamalardan geçerek bu noktaya geldiği hususu Akçura’nın merakını çekiyordu. Akçura, Barudî’nin entelektüel serüvenini tespit edebilmek için kendisiyle defalarca görüşmüş, onun tuttuğu notlardan yararlanmış ve neticede, biyografi yazımı sahasında ilginç ve önemli bir numune ortaya koymuştur. Akçura’nın bu eseri sadece Barudî’nin hayatı hakkında değil, yüzyıllardır Rusya Müslümanlarının eğitim hayatında merkezî bir yer işgal eden Buhara medreselerindeki ders usulleri ve talebelerin eğitim hayatı hakkında çok önemli veriler sunmuştur. Kitabı, Prof. Dr. Ahmet Kanlıdere’nin Barudî hakkında kaleme aldığı tamamlayıcı biyografi ve bibliyografya çalışmasıyla birlikte sunuyoruz.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Damolla Alimcan el-Barudi Tecüme-i Hali i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Damolla Alimcan el-Barudi Tecüme-i Hali.

...: https://islamansiklopedisi.org.tr/alimcan-barudi ... Damolla Alimcan El Barudi Tercüme-i Hali - Ötüken Neşriyat - 9,75 TL ... . NADİR DEVLET, "ÂLİMCAN BARUDÎ", TDV İslâm Ansiklopedisi, https://islamansiklopedisi.org.tr/alimcan-barudi (22.05.2020). Yusuf Akçura. Yusuf Akçura'nın fazla bilinmeyen eserlerinden biri olan Damolla Âlimcan el-Barudî, hem Akçura külliyatının hem de *Türkistan Aydınlanması Kitaplığı*nın bir parçası olarak kabul edilebilir. 16.20 TL. Damolla Alimcan el Barudi Tercüme i HaliD ... Damolla Alimcan Elbarudi Tercumei Hali - Arama Sonuçları ... .20 TL. Damolla Alimcan el Barudi Tercüme i HaliDamolla Alimcan el Barudi Tercüme i Hali - Yusuf Akçura'nın fazla bilinmeyen eserlerinden biri olan Damolla Âlimcan el-Barudî... Damolla Alimcan el Barudi Tercüme i HaliDamolla Alimcan el Barudi Tercüme i Hali. Yusuf Akçura Ötüken Neşriyat. Şu sayfadan göstermeyi başlat: Download "Damolla Âlim...