Söyleşiler

Akif Emre

Söyleşiler
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2019-10-11
YAZAR Akif Emre
ISBN 6057683069
DOSYA FORMATI 8,98 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Söyleşiler, Âkif Emre'nin Çizgisiz Defter'den sonra yayımlamak istediği bir kitaptı. Müstağrip Aydınlar Yüzyılı ismiyle yayımladığımız çalışmasına öncelik verince Söyleşiler'in yayımlanması bu günlere geldi.Söyleşiler, 1992-1997 yılları arasında dergi ve gazetelerde tefrika edilmiş Akif Emre’nin 16 kişiyle yaptığı röportajları kronolojik olarak bir araya getiriyor. Bu söyleşiler yaklaşık 2000 yılına kadar gündemde olan, tartışılan fikirleri, cevap aranan soruları, duyuş ve düşünüşleri sunması açısından önemli. Kimi düşünür; kimi tarih, siyaset bilimi ve siyaset sosyolojisi, İslâm kültürü ve edebiyatı çalışmalarıyla dikkatleri çekmiş, konularında eserler kaleme almış akademisyen; kimi siyasi-direniş lideri olarak bir dönemin simge isimleri olmuş; kimi de mutasavvıf, müzisyen, şair ve mimar. Bu kişilerden bir kısmını gerek entelektüel vasıflarıyla gerekse sufi/irfani kimlikleriyle okuyucularımızın eserlerinden tanıdığı kişiler. Bir kısmı da yeni kuşakların ilk defa karşılaşacakları isimler. Polonya, Bulgaristan, İngiltere, Pakistan, Fransa, Afganistan, İran, Filipinler/Moro, Kenya, Sudan ve Türk asıllı portrelerin yer aldığı Söyleşiler bir yandan söz konusu kişilerin düşüncelerini entelektüel ve siyasi portrelerini tanıtırken, bir yandan da gazeteci Âkif Emre portresini de bize sunmakta. Sorduğu sorular, hem onun cevap aradığı konuların bir işareti, hem de zihni arayışlarının, içinde taşıyıp hissettiği duyarlılık alanlarının, sahip olduğu ufkun bir göstergesi olarak okunmalıdır. Aynı zamanda sorduğu soruları, bugün hâlâ cevaplayamamış olmak bir tarafa; halen bu sorulardan ne kadarı zihniyet dünyamızda ve fikren gündemimizde yer almaktadır, ayrı bir soru olarak düşünülmeye değer.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Söyleşiler i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Söyleşiler.

...do - Eşref Saat, Aile Sohbetleri, Ümit Dünyası ... Söyleşiler ... . Melih Cevdet Anday - Dilimiz Üstüne Söyleşiler. Nurullah Ataç - Karalama Defteri, Söyleşiler. Ahmet Kabaklı - Sohbetler. Sohbet türündeki yazılara "söyleşi" de denmektedir. Söyleşiler bazen röportaj ile de karıştırılırlar. Ancak aralarında çok temel bir fark vardır. Söyleşiler tek kişilik yazılardır. Sohbet yazısı olarak da anılan söyleşi metin türünde verdiğimiz örneklerin tamamı, sitemiz yazarları tarafından yazılmış ve hizmetinize sunulmuştur. Söyleşi örneklerini mümkün olduğunca kısa ... Söyleşi, Sohbet Nedir? ... . Söyleşi örneklerini mümkün olduğunca kısa tutmaya... Oku, bilgilen, fikir sahibi ol; zihnin ve gönül dünyan zenginleşsin! Ürettiğimiz bilgiler özgür, özgün ve karşılıksızdır. Alıntı yap, i...