Sultan Genç Osman ve Sultan IV. Murad

Yılmaz Öztuna

Sultan Genç Osman ve Sultan IV. Murad
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2018-06-05
YAZAR Yılmaz Öztuna
ISBN 6051555362
DOSYA FORMATI 8,23 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Dördüncü Murad, şöhretini askerî dehâsı kadar emsalsiz otoritesi ile yaptı. Yılmaz Öztuna, o emsalsiz üslûbuyla, IV. Murad’ın otoritesini niçin “devlet terörü derecesinde” kullandığını; otorite kullanmak yeteneğini nasıl kazandığını açıklamak için onun biyografisinin tek başına verilmesini yeterli görmemiştir. Sultan Murad’ı böyle bir politikaya sevk eden sebepleri, halkımızın Genç Osman dediği ağabeyi İkinci Osman’ın başına gelenleri hatırlamaksızın sergilemek, kavramak, kavradıktan sonra anlatabilmek mümkün değildir. Zira Sultan Murad, ağabeyi Sultan Osman’a karşı uygulanan teröre, devlet adına kullandığı otorite ile cevap vererek, bozulmuş düzeni yeniden kurmaya çalıştı. Genç Osman denen -o zaman kendisine yakıştırılan tabirle- gayretlü genç arslan, Türkiye tarihinde, Osmanlı cihan devletini radikal (kökten) reforma tâbi tutmak isteyen ilk şahsiyettir. Şeyhülislâm Hoca Sâdeddin Efendi gibi bu reformun öncüleri varsa da, tatbikata geçen ikinci Osman’dır. Ve maalesef başarılı olamamıştır. İkinci Osman’ın düşündüğü reformlar, imparatorluğu kendi iç dinamikleri ile ıslâh etmeye dayanır. 18., 19. ve 20. asırlar Osmanlı reformları gibi Batı’ya (Avrupa’ya) dönük değildir.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Sultan Genç Osman ve Sultan IV. Murad i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Sultan Genç Osman ve Sultan IV. Murad.

...l doğumludur. Sultan IV. Murad Han. I. Ahmed'in Mah-peyker (Kösem) Sultân adlı hanımından 28 Cemaziyülevvel Sultân Osman'ın kanını isterim diyerek Genç Osman olayını bahane edip Devlete kan kusturmaktaydı ... Sultan Genç Osman ve Sultan 4. Murad %35 İndirimli Yılmaz Öztuna ... . Sultan Murad'ı böyle bir politikaya sevk eden sebepleri, halkımızın Genç Osman dediği ağabeyi İkinci Osman'ın başına gelenleri hatırlamaksızın sergilemek Yılmaz öztuna, o emsalsiz üslûbuyla, ıv. Murad / Yılmaz Öztuna / Ötüken Neşriyat en uygun fiyatı GittiGidiyor'da! Ürünü satın almadan evvel ürünü satan satıcı ile teyit etmenizi öneririz. Sultan Genç Osman ve Sultan IV. Soyu Osmanlı hanedan ... Sultan Genç Osman. Sultan IV. Murad. Yılmaz Öztuna. ... . Murad / Yılmaz Öztuna / Ötüken Neşriyat en uygun fiyatı GittiGidiyor'da! Ürünü satın almadan evvel ürünü satan satıcı ile teyit etmenizi öneririz. Sultan Genç Osman ve Sultan IV. Soyu Osmanlı hanedanı olan Sultan IV. Murad'ın babası Sultan I. Ahmed ve annesi Kösem Sultan'dır. IV. Murat Sultan Genç Osman'dan sonra Osmanlı Devleti'nin ikinci büyük reformcusudur. Yılmaz Öztuna, o emsalsiz üslûbuyla, IV. Sultan Murad'ı böyle bir politikaya sevk eden sebepleri, halkımızın Genç Osman dediği ağabeyi İkinci Osman'ın başına gelenleri hatırlamaksızın sergilemek... Sultan Genç Osman ve Sultan IV. Ötüken Neşriyat Yazarın Diğer Kitapları. %30. Yavuz Sultan Selim Yılmaz Öztuna. Zira Sultan Murad, ağabeyi Sultan Osman'a karşı uygulanan teröre, devlet adına kullandığı otorite ile cevap vererek, bozulmuş düzeni yeniden kurmaya çalıştı. Genç Osman denen o zaman kendisine... Zira Sultan Murad, ağabeyi Sultan Osman'a karşı uygulanan teröre, devlet adına kullandığı otorite ile cevap vererek, bozulmuş düzeni yeniden kurmaya çalıştı. Genç Osman denen o zaman kendisine... Dördüncü Murad, şöhretini askerî dehâsı kadar emsalsiz otoritesi ile yaptı. Ürün Sepetinize Eklendi! Sultan Genç Osman ve Sultan 4. Murad. 16,10 TL. Rakuten Kobo'dan Yılmaz Öztuna tarafından "Sultan Genç Osman ve Sultan 4. Murad" kitabını okuyun. Dördüncü Murad, şöhretini askerî dehâsı kadar emsalsiz otoritesi ile yaptı. 16.10 TL. Zira Sultan Murad, ağabeyi Sultan Osman'a karşı uygulanan teröre, devlet adına kullandığı otorite ile cevap vererek, bozulmuş düzeni yeniden kurmaya çalıştı. 16.10 TL. Zira Sultan Murad, ağabeyi Sultan Osman'a karşı uygulanan teröre, devlet adına kullandığı otorite ile cevap vererek, bozulmuş düzeni yeniden kurmaya çalıştı. 16.10 TL. Zira Sultan Murad, ağabeyi Sultan Osman'a karşı uygulanan teröre, devlet adına kullandığı otorite ile cevap vererek, bozulmuş düzeni yeniden kurmaya çalıştı. Zira Sultan Murad, ağabeyi Sultan Osman'a karşı uygulanan teröre, devlet adına kullandığı otorite ...