KüfDede Korkut, Said Nursi ve Hz. Ali Üzerine

Ayhan Yalçınkaya

KüfDede Korkut, Said Nursi ve Hz. Ali Üzerine
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2003-03-27
YAZAR Ayhan Yalçınkaya
ISBN 975741493X
DOSYA FORMATI 3,18 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Bilmek "anımsamak"tır, bunun tersi doğru olmasa da. İçinde bulunduğumuz toplumsal sistem uzun zamandır unutuşa dayalı olarak varlığını sürdürmüş ve ancak her kaçınılmaz krizle karşılaştığında da anımsanmayı anımsamıştır. Ancak, sistem kendini yendine üretebilmek için kullanmak üzere, anımsanmayı, bir tür taktik olarak, "devrimci" niteliğinden uzaklaştırarak olduğu haliyle kendi bünyesine almayı seçmiştir. "Olduğu haliyle" anımsama bir tür demokratlık gösterisi olarak sahnelenirken, gerçekte "postmodern" "teori-lerin" her şey gider" yaklaşımıyla anımsamanın biricik zemini tarih, bir dükkana, bir hırdavatçı dükkanına dönüştürülmüştür. Anlamak ve anımsamak, hep bir ahlasızlığa, bugünü kabullenme ahlaksızlığına tahvil ediliyor. Anımsamak, ancak bugünü meşrulaşt ırmak üzere, geçmişin yeni bir kurgusundan yola çıkarak merkezine "unutuşu" koyan ve bu "unutuş" ölçüsünde yeni kurgunun izlerini "nesnenin paslı, bilinci küflü tarihinde" yeniden aramaya çıkan bir anımsamayı? Sorun tam da burada: Küf ve pasın, pas ve küfün birbirinden ayrı Imazlığını anımsamakta yatıyor. Bu ise yeni bir dil öğrenmekle mümkün; "eski" bir dili" yeniden" öğrenmekle.A. Yalçınkaya"nın bu kitabı, Ümit Hassan "gramerini" kullanmaya çalışarak Turgut Uyar'dan, Marx'tan dolaşıp Dede Korkut, Hz. Ali ve Said Nursi coğrafyalarında hep aynı sorunun izini sürüyor: "Mutlu bir altın çağ olduysa eskiden / Niçin bir kez daha olmasın? / Her şey dönüp dolaşıp / Gelmiyor mu eski yerine?"

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz KüfDede Korkut, Said Nursi ve Hz. Ali Üzerine i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap KüfDede Korkut, Said Nursi ve Hz. Ali Üzerine.

...nlık ibaresini çıkardım. Ali üzerine bir yorumsama ... Küf Dede Korkut Said Nursi ve Ali Üzerine ... . AYHAN YALÇINKAYA. KÜF Kurtuluşçu Bir Teoloji İçin Dede Korkut, Said Nursi ve Ali Üzerine Bir Yorumsama. Ayhan Yalçınkaya. Bilmek "anımsamak"tır, bunun tersi doğru olmasa da. İçinde bulunduğumuz toplumsal sistem uzun zamandır unutuşa dayalı olarak varlığını sürdürmüş ve ancak her kaçınılmaz... Dede Korkut, Hz. Ali ve Said Nursi. Nedir acaba bu üçünü bir kitapta toplayan şey. K ... Alan Yayıncılık Kampanya Küf & Dede Korkut, Said Nursi Ve Hz. Ali... ... . Nedir acaba bu üçünü bir kitapta toplayan şey. Küf mü? Tarih mi? A. Yalçınkaya'nın bu kitabı, Ümit Hassan "gramerini" kullanmaya çalışarak Turgut Uyar'dan, Marx'tan dolaşıp Dede Korkut, Hz. Ali ve Said Nursi coğrafyalarında hep aynı sor...