Suç ÖnlemeTeori Pratik ve Değerlendirme

Daniel R. Lee

Suç ÖnlemeTeori Pratik ve Değerlendirme
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2011-01-01
YAZAR Daniel R. Lee
ISBN 6055473402
DOSYA FORMATI 11,13 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Bu kitabı oluşturan her bir bölüm, temelde ABD’de uygulanmış olan çok çeşitli suç önleme programlarından birini ele almıştır, bu programların aynısı veya benzerleri Türkiye’de uygulanıyorsa, Türkiye’deki uygulamalar hakkında da bilgi verilmiştir. Bölümler ele aldıkları suç önleme programı ile ilgili yapılan bilimsel çalışmaları, bilimsel yöntem açısından analiz ederek, söz konusu program ve uygulamanın suç önlemede ne kadar etkili olduğunu ortaya koymaya çalışmıştır. Kısacası, kitap suç önlemede kullanılan 10 değişik programın, suçu önleme konusunda işe yarayıp yaramadığını bilimsel kanıtlar ışığında okuyucuya sunmaktadır. Sherman, Farringtion, Welsh, & MacKenzie’nin (1997) oluşturduğu, Maryland Bilimsel Metot Skoru (BMS) kullanılarak, suç önleme programlarını inceleyen bilimsel çalışmaların sonuçları standard bir hale getirilmiş ve herkesçe kolayca anlaşılabilecek şekilde; işe yarayanlar, işe yarayabilecekler ve işe yaramayanlar şeklinde üç kategoride sunulmuştur (Bkz: Tablo 1). BMS ile her bir program değerlendirme araştırması, kullandığı bilimsel yöntemin gücü ve bilimsel geçerlilik tehditlerine göre derecelendirilmiştir. BMS’nin güzelliği; deneysel, yarı deneysel ve deneysel olmayan şeklinde çeşitli araştırma deseni kullanan çalışmaları 1 ile 5 arasında değişen, bilimsel geçerliliğe olan tehditlerin en az olduğu çalışmanın 5 puan aldığı kolay anlaşılır bir halde okuyucuya sunmasıdır. Bu ölçek, bilimsel yöntem açısından zayıf olan araştırma sonuçlarına dayanarak, aslında işe yaramayan suç önleme programlarının devam ettirilmesi riskini en aza indirmektedir. Bir suç önleme uygulamasının işe yarayabilecekler (ümit verici) sınıfına girebilmesi için sonuçlarının programın başarılı olduğu yönünde olması ve BMS’sinin 3 olması gerekmektedir. İşe yarayan (etkili) bir program sayılması içinse, değerlendirme çalışmasının sonuçlarının yine programın başarılı olduğunu göstermesi ve BMS’den 4 veya 5 puan almış olması gerekir. BMS olarak 1veya 2 puan almış çalışmaların sonuçları nasıl olursa olsun (başarılı veya başarısız) bilimsel olarak güvenilir kabul edilmemektedir. BMS ölçeği bilim dünyası içinde olmayan ancak program, proje ve uygulamaların yapılmasına, devam ettirilmesine veya tamamen durdurulmasını karara bağlayan bürokratlar ve politikacılar için çok önemli bir enstrümandır.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Suç ÖnlemeTeori Pratik ve Değerlendirme i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Suç ÖnlemeTeori Pratik ve Değerlendirme.

...per SÖZER Daniel R. LEE SUÇ ÖNLEME Teori, Pratik ve Değerlendirme ADALET YAYINEVİ Ankara - 2011 IV ADALET BASIM YAYIM DAĞITIM SAN ... Suç Önleme | Teori, Pratik ve Değerlendirme ... . ve TİC. LTD. ŞTİ. Daniel R. Lee. Bu kitabı oluşturan her bir bölüm, temelde ABD'de uygulanmış olan çok çeşitli suç önleme programlarından birini ele almıştır... SUÇ ÖNLEME - Teori, Pratik ve Değerlendirme kitabı hakkında bilgileri içeren kitap satış sayfası. M. ALPER SÖZER & DANIEL R. LEE kitapları ve Adalet Yayınevi 2011 baskısı kitaplar ile ikinci el ve... İlgi alanları, suç kont ... En Ucuz SUÇ ÖNLEME TEORI, PRATIK VE DEĞERLENDİRME... ... . M. ALPER SÖZER & DANIEL R. LEE kitapları ve Adalet Yayınevi 2011 baskısı kitaplar ile ikinci el ve... İlgi alanları, suç kontrolüyle ilgili kamu politikalarının analiz ve değerlendirilmesi ile suç teorilerinin araştırılmasıdır. * * polislik stratejileri ve suç önleme * *. Suç - Yoğun Bölge Polisliği-15. GittiGi...