Hattat Şeyh Hamdullah

Muhittin Serin

Hattat Şeyh Hamdullah
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2007-01-01
YAZAR Muhittin Serin
ISBN 9757663126
DOSYA FORMATI 9,39 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

"Osmanlı hat ekolünün kurucusu, İslâm yazı çeşitlerine yeni bir üslûp kazandıran, hattatların kıblesi Şeyh Hamdullah’ın hayâtı, üslûbunun özellikleri, talebeleri ve eserlerinden renkli levhalar yer almaktadır."

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Hattat Şeyh Hamdullah i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Hattat Şeyh Hamdullah.

...amdullah. Şehzâdenin 1481 yılındaki cülûsunun ardından, onun daveti üzerine İstanbul'a giderek, Okmeydanı'ndaki Okçular Tekkesi'ne şeyh oldu ... Şeyh Hamdullah | Türk Arama Motoru ... . ŞEYH HAMDULLAH (1436/37-1519). Şeyh Hamdullah ünlü hattat Yâkût-i Mustasımî' nin ve başka büyük hattatların yazılarını inceleyerek onlardan daha ileriye gitmeye çalıştı. Osmanlı Hat Ekolü'nün kurucusu olan Şeyh Hamdullah, 1429 yılında Amasya'da dünyaya geldi. Babası, Buhara Türklerinden olan ve Amasya'ya göç eden Mustafa... İslam yazı sanatını zirveye taşıyan hattat olarak tanımlanan Şeyh Hamdul ... Şeyh Hamdullah ... . Babası, Buhara Türklerinden olan ve Amasya'ya göç eden Mustafa... İslam yazı sanatını zirveye taşıyan hattat olarak tanımlanan Şeyh Hamdullah Amasya'da doğmuştur. Hattatların piri Şeyh Hamdullah, "Şeyh" unvânını ok atıcılığından almış. Doğumu ve eğitimi. İslam yazı sanatını zirveye taşıyan hattat olarak tanımlanan Şeyh Hamdullah Amasya'da doğmuş, Buhara'dan Amasya'ya göç etmiş Şeyh Mustafa'nın oğludur. Padişah İkinci Beyazıt tarafından …..Mahmut ve Hamza dede'den sonra, ……Ok Meydanı atıcılar Tekkesi şeyhliğine tayin olmuştur. Terzidir Hattat Şeyh Hamdullah...