Alevi Bektaşi Kültürüne Bakışlar -Canların Nefesinden-

Hüseyin Özcan

Alevi Bektaşi Kültürüne Bakışlar -Canların Nefesinden-
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2004-01-07
YAZAR Hüseyin Özcan
ISBN 9759382954
DOSYA FORMATI 9,60 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Alevî-Bektâşî geleneği yüzyıllar boyunca temel olarak sözlü kültürle aktarılmış olsa da gerek Hacı Bektaş Veli’ye atfedilen eserler, Velayetnameler, Erkannameler, gerek Alevî-Bektâşî dede ve babalarının eserleri sözkonusu geleneğin yazılı ve kalıcı kaynakları olarak elimizdedir. Bunun yanında, Türk varlığının Anadolu’ya yerleşmesinden beri, Alevîlik ve Bektâşîliğin Anadolu’da zuhur ettiği günlerden bugüne bu düşünceye mensup halk şairlerinin yazdığı şiirler de çok zengin bir kültürel kaynaktır.Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Özcan, “Canların Nefesinden” altbaşlığını verdiği eserinde, Alevî-Bektâşî şiirini merkeze alarak sözkonusu geleneğe birçok açıdan bakmaktadır. Eserde, yüzyıllar boyunca gönülden gönüle, sazdan saza en saf ve en canlı haliyle aktarılan Alevî-Bektâşî kültürünün hoşgörü anlayışı, Dört Kapı Kırk Makam, Bektâşîliğin Dar anlayışı ve Hallac-ı Mansur etkisi, Hz. Muhammed sevgisi ve Hz. Ali sevgisi şiirlerin diliyle ve yorumuyla dile gelmektedir. Hüseyin Özcan’ın eseri, okuyup zevk aldığımız şiirlerin satır aralarındaki anlamları göz önüne sererek sadece Alevî-Bektâşî ruhunu anlamamıza değil, aynı zamanda heyecanını yaşamamıza katkıda bulunuyor.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Alevi Bektaşi Kültürüne Bakışlar -Canların Nefesinden- i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Alevi Bektaşi Kültürüne Bakışlar -Canların Nefesinden-.

...geleneğe birçok açıdan bakmaktadır. Alevi-Bektaşi Kültürüne bakışlar ... Bektaşi Nefesleri - Haktır Allah'ım - YouTube ... . Canların nefesinden /. by Hüseyin Özcan. Item type : KitapPublisher: İstanbul Horasan yayınları 2003Description: 136 s. K.Boy.DDC classification: 305.6. - İstanbul : Can Yayınları, 2009. Alevi - Bektaşi kültürüne bakışlar : canların nefesinden. / Alevi Bektaşi kültüründe Hacı Bektaş-ı Veli Külliyesi'nin yeri ve önemi. / Şenay Çimen. ...bütün Alevi-Bektaşi âşıkların nefeslerinde görme ... Alevi Bektaşi Nefesleri - Ekşi Sözlük ... . / Şenay Çimen. ...bütün Alevi-Bektaşi âşıkların nefeslerinde görmek olanaklıdır. bu gelenekten alan alevi-bektaşi edebiyatının temeli oluşuyordu. tüm canların Yüce Allah dildeki dileğini, gönüldeki muradını vere! Alevi-Bektaşi kültürüne bakışlar: Canların nefesinden/. Detaylı Bibliyografya. Alevi bektaşi kimliği: Sosyo-antropolojik araştırma/ Yazar:: Türkdoğan, Orhan Ba...