Umur Bey’den Atatürk’e Efelik

Etem Oruç

Umur Bey’den Atatürk’e Efelik
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2018-04-10
YAZAR Etem Oruç
ISBN 6054399673
DOSYA FORMATI 4,70 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Efelik zor iştir; haksızlığa, zulme, baskıya isyandır. Onurlu bir dik duruş, bir başkaldırı destanıdır.Ege’de efelik Umur Bey’le başlar, Mustafa Kemal Atatürk’le biter. Yedi yüz yıllık bir süreçte çeşitli aralıklarla Ege’de yaşar. Bazen Börklüce Mustafa, Birgili Cennetoğlu, Atçalı Kel, Sinanoğlu, Yörük Osman, Çakıcı olup dağlara çıkar.Bazen de Kurtuluş Savaşı yıllarında Demirci Mehmet Efe, Yörük Ali Efe olup Ege’de düşmana meydan okur.Umur Bey, efelerin efesidir. Ege’de efelik teşkilatını kuran kişidir. Hayatının tamamı cephelerde geçen Umur Bey, henüz on altı yaşındayken Aydınoğulları’nın başbuğu olan babası Mehmet Bey tarafından İzmir’e vali olarak atanmıştır. Döneminde pek çok kitap Türkçeye çevrilmiştir. Fatihten 115 yıl önce, Mora Yarımadası’nda gemileri karadan yürütmüş, Ege’yi Türk gölü haline getirmiştir.Efeleri yazmaya başlarken Umur Bey’den Atatürk’e efelik diyerek yola çıkmıştık. Atatürk’ün baba soyu da Aydınoğulları döneminde Ege’ye gelen, Yavuzköy, Söke yöresine yerleşen, Kızılhafızlar lakaplı bir yörük boyudur. Söke’den baba soyu Selanik’e, ana soyu ise Karamanoğullarından Selanik’e gelmiştir. Mustafa Kemal’in damarlarındaki efe kanı hep harlamıştır.Ölümünden önce Sarı Zeybek oyununu çaldırarak, bir yay gibi sıçrayıp efe oyunu oynaması kimbilir, belki de genlerin açığa vurmasıdır.Ege yöresinde, “Zefiros” diye bir söz vardır. “Ege’de esen gençlik rüzgârı” anlamında kullanılır. Bu rüzgâr insanları iri, diri, uzun ömürlü, dikbaşlı yapar.Umur Bey’le başlayan efelik tarihi, Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyetini kurmasıyla bitmiş, efelik efendiliğe dönüşmüştür. Efelik artık Atatürk’ün yolundan giderek, bilgili, çağdaş yurttaş olmaktan geçmektedir. 

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Umur Bey’den Atatürk’e Efelik i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Umur Bey’den Atatürk’e Efelik.

...r Bey, efelerin efesidir. Ege'de efelik teşkilatını kuran kişidir ... Umur Bey'den Atatürk'e Efelik - Etem Oruç... | vamoskitap.com ... . Umur Bey'den Atatürk'e Efelik en iyi fiyatla Hepsiburada'dan satın alın! Ege'de efelik Umur Bey'le başlar, Mustafa Kemal Atatürk'le biter. Yedi yüz yıllık bir süreçte çeşitli aralıklarla Ege'de yaşar. Ölçü. 13,5x21. Umur Bey'den Atatürk'e Efelik. Efelik zor iştir; haksızlığa, zulme, baskıya isyandır. Ege'de efelik Umur Bey'le başlar, Mustafa Kemal Atatürk'le biter. 22 TL. Onurlu bir dik duruş, bir başkaldırı destanıdır. Ege'd ... Umur Bey'den Atatürk'e Efelik Etem Oruç ... . 22 TL. Onurlu bir dik duruş, bir başkaldırı destanıdır. Ege'de efelik Umur Bey'le başlar, Mustafa Kemal Atatürk'le biter. Yedi yüz yıllık bir süreçte çeşitli aralıklarla Ege'de yaşar. Umur Bey'den Atatürk'e Efelik kitabı hakkında bilgileri içeren kitap satış sayfası. Onurlu bir dik duruş, bir başkaldırı destanıdır. Ege'de efelik Umur Bey'le başlar, Mustafa Kemal Atatürk'le biter. Onurlu bir dik duruş, bir başkaldırı destanıdır. Ege'de efelik Umur Bey'le başlar, Mustafa Kemal Atatürk'le biter. Efeleri yazmaya başlarken Umur Bey'den Atatürk'e efelik diyerek yola çıkmıştık. 17.60 TL. Onurlu bir dik duruş, bir başkaldırı destanıdır. Ege'de efelik Umur Bey'le başlar, Mustafa Kemal Atatürk'le biter. Yedi yüz yıllık bir süreçte çeşitli aralıklarla Ege'de yaşar. 14.30 TL. Onurlu bir dik duruş, bir başkaldırı destanıdır. Ege'de efelik Umur Bey'le başlar, Mustafa Kemal Atatürk'le biter. Yedi yüz yıllık bir süreçte çeşitli aralıklarla Ege'de yaşar. Ege'de efelik Umur Bey'le başlar, Mustafa Kemal Atatürk'le biter. Yedi yüz yıllık bir süreçte çeşitli aralıklarla Ege'de yaşar. Umur Bey, efelerin efesidir. Ege'de efelik teşkilatını kuran kişidir. Onurlu bir dik duruş, bir başkaldırı destanıdır. Ege'de efelik Umur Bey'le başlar, Mustafa Kemal Atatürk'le biter....