Rekabet ve Kalite Yönetimi

Yalçın Sarıkaya

Rekabet ve Kalite Yönetimi
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2010-01-01
YAZAR Yalçın Sarıkaya
ISBN 6055512149
DOSYA FORMATI 3,73 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

“Günümüzün rekabet unsurlarına cevap veren, verimliliği artıran ve başarılı bir yönetim tarzı olmasını sağlayan özelliklere sahip Toplam kalite Yönetimi, gelişen kalite kavramı üzerine kurulan, sahip olduğu felsefesi ve çeşitli öğeleriyle işletmelerin ihtiyaçlarını karşılayan, değişime elveren bir sistem olarak algılanmalıdır. Toplam kalite kontrol anlayışını firma çapında kalite kontrol yaklaşımı olarak geliştirilmiş, tüm firma ve kurum kültürüne yansımış; başta yönetim olmak üzere tüm çalışanların paylaşılan vizyonu haline gelmiş ve bu hali ile Toplam Kalite Yönetimi olarak adlandırılmaya başlanmıştır. Elinizdeki kitap Toplam Kalite Yönetimini bütün yönleriyle etraflıca ele almaktadır.”

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Rekabet ve Kalite Yönetimi i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Rekabet ve Kalite Yönetimi.

...larındaki yatırımlardır. Günümüzün rekabet unsurlarına cevap veren, verimliliği artıran ve başarılı bir yöntem tarzı olmasını sağlayan özelliklere sahip Toplam Kalite Yönetimi, gelişen kalite kavramı üzerine kurulan ... Toplam Kalite Yönetimi ... ... Üretim, yönetim ve müşteri ilişkilerinde kaliteyi yükseltmenin, verimliliği arttırmanın ve rekabet gücünü korumanın etkin bir yolu "toplam kalite yönetimi"nden geçmektedir. Anahtar kelimeler; sürdürülebilir rekabet üstünlüğü, temel yetenek, toplam kalite yönetimi, kıyaslama, değişim ISO-9004, kalite yönetimi ve kalite sistem birimleri için oluşturulmuş bir modeldir. ...sürekli iyileştirme ... Rekabet ve Kalite Yönetimi - 9786055512149 ... . Anahtar kelimeler; sürdürülebilir rekabet üstünlüğü, temel yetenek, toplam kalite yönetimi, kıyaslama, değişim ISO-9004, kalite yönetimi ve kalite sistem birimleri için oluşturulmuş bir modeldir. ...sürekli iyileştirme olan bağlılığını fabrikasında üretim mal ve hizmet kalabalık bir pazarda rekabet avantajı elde etmek. İşletmelerde ürün kalitesinin yönetimi, aşamalarda ilerleyen bir süreçtir. ...bir dönemdir.Son aşama ise bu gün gelinen noktadır.Bu noktaya da TOPLAM KALİTE YÖNETİMİ. veya kalite kaybı kaynak savurganlığına sebep olur.buda maliyetleri artırır ve rekabet gücünü zayıflatır. ...olmakla birlikte firmalara rekabet üstünlüğü de getirir. bir İK'cı olarak kalite yönetimi çalışmalarının içinde en başta yer aldım. Aslında dünyada ilk kalite standardı Türkler tarafından yapılmıştır....