Yönetim-Din İlişkileri Açısından Osmanlı Devletinde Siyaset Ve Din

Doç. Dr. Davut Dursun

Yönetim-Din İlişkileri Açısından Osmanlı Devletinde Siyaset Ve Din
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH
YAZAR Doç. Dr. Davut Dursun
ISBN 9753500106
DOSYA FORMATI 12,29 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Siyaset ve din arasındaki ilişkiler, bütün toplumlarda olduğu gibi toplumumuzun da siyasal-toplumsal gelişmesinin en önemli sorunlarından biri, belki de başlıcasıdır. Bu çalışmada Osmanlı Devleti'nde siyaset ve din arasındaki ilişkiler, siyasal-yönetsel sistem bütünü içerisinde örgütlü dinin (ulema) yeri, işlevleri, etkinliği ve organizasyonu açısından ele alınmaktadır. Yazar, Osmanlı Devleti'nde siyasal gücün (padişah) nasıl dinin üstünde yar aldığını, örgütlü dinin (Şeyhülislamlık) siyasal-yönetsel sisteme nasıl bağımlı şekilde örgütlendiğini, dinin tarihsel-toplumsal süreç içerisinde siyaset ve yönetim katlarındaki işlevlerinin nasıl gerileyerek Türkiye Cumhuriyeti'nde Diyanet İşleri Başkanlığı'na dönüştüğünü, Osmanlı siyasal-yönetsel sisteminin siyaset ve din ilişkileri açısından hangi sebeplerle "teokratik" olamayacağını ve bu sistemin ancak Yarı Dini Sistem şeklinde formüle edilebileceğini orijinal tez ve değerlendirmelerle okurun önüne sermektedir. Dahası günümüz Türkiyesizin en çok tartışılan sorunlarından olan "laiklik" konusuna, Türkiye'de Batılı anlamda laik yönetimi örgütlemenin imkansızlığı hipotezine tarihsel ve toplumsal bir açıklama getirmektedir.Bu kitap öncelikle Osmanlı siyasal-yönetsel sisteminin bir yönünü anlamak ve açıklamak amacıyla hazırlanmış ve konuya şimdiye kadar rastladığımızdan farklı bir bakış getirmiştir. Çalışmanın Osmanlı toplumunu ve oradan hareketle günümüz toplumumuzun siyasal-yönetsel sisteminin bir boyutunu anlamaya önemli bir katkı sağlayacağı ve bazı konuları tartışmaya açacağı beklenmektedir.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Yönetim-Din İlişkileri Açısından Osmanlı Devletinde Siyaset Ve Din i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Yönetim-Din İlişkileri Açısından Osmanlı Devletinde Siyaset Ve Din.

...minin siyaset ve din ilişkileri açısından hangi sebeplerle "teokratik" olamayacağını ve bu sistemin ancak Yarı Dini Sistem şeklinde ... Yönetim - Din İlişkileri Açısından Osmanlı Devletinde... ... . learn download and how to read summary Yonetim Din Iliskileri Acsndan Osmanl Devletinde Siyaset Ve Din files and part of a pdf half story details ... ...Results for: yönetim-din-ilişkileri-açısından-osmanlı-devletinde-siyaset-ve-din. 9. Ebcet hesabı ve şifre gibi yaklaşımların Kur'ân açısından konumlandırılmasını, 10. 4- Osmanlı Devletinde Değişim Ve Din. devlet ve psikolojisi açısından önemlidir. Evrensel bir din olarak İslam'ın da siyasetle ve ... Yönetim - Din İlişkileri Açısından OSMANLI DEVLETİNDE SİYASET... ... . 4- Osmanlı Devletinde Değişim Ve Din. devlet ve psikolojisi açısından önemlidir. Evrensel bir din olarak İslam'ın da siyasetle ve devletle sıkı ilişkileri olmuştur. Devletler, henüz devletleşme sürecine geçmeden öncede toplum da bir din olgusu vardı. Daha sonra devletler bu süreyi tamamlayınca din ile siyasetin ve devlet yönetiminin... Dini Sağlık - Tıp Tiyatro Toplum - Siyaset Yabancı Dil > Romanlar Diğer Yemek Kitapları Gezi KIRTASİYE Karikatür Medya - Gazetecilik Deneme Hikaye - Öykü Müzik. Ad: Yönetim-Din İlişkileri Açısından Osmanlı Devletinde Siyaset Ve Din, Yazar: Doç. Dr. Davut Dursun, Yayınevi: Şehir Yayınları, Kategori: Kitap, Detay Kategori......