Akışkan Gözetim

Zygmunt Bauman

Akışkan Gözetim
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2018-06-19
YAZAR Zygmunt Bauman
ISBN 9755397825
DOSYA FORMATI 7,16 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Bugün hayatımızın her ayrıntısı hiçbir zaman olmadığı kadar çok yakından izleniyor, kaydediliyor; ve gözetim altındakiler genellikle gözetleyenlerle gönüllü bir işbirliği içinde. Londra’dan New York’a, Yeni Delhi’den İstan-bul’a, bütün büyük kentlerde kameralar artık kamusal alanların alışıldık, itiraz edilmeyen parçası haline geldi. Uçağa binecekseniz, bedeniniz boydan boya taranıp biyometrik kontrole tabi tutulur; arama motorları ve kredi kartı okuyucuları bütün alışkanlıklarımızı, ilgilerimizi ve tercihlerimizi kaydedip sessizce piyasanın hizmetine sokar.Günümüzün akışkan modern dünyasında, günlük hayatımızın işleyişini esneklik ve hareketlilik belirliyor. Ulusal sınırları geçmek sıradan bir etkinlik haline gelirken, sosyal medya herkesin her an elinin altında. Günümüzün yurttaşları, işçileri ve tüketicileri durmadan hareket ediyor ve genellikle kesinlikten ve sınırlardan uzak yaşıyor. Ancak mekanın sabitlikten uzak ve zamanın sınırsız olduğu bu dünyada, hiçbir hareketimiz yok ki kaydedilmesin. Gözetim, modern hayatın bu akışkan doğasına uyum sağlayarak, hiçbir zaman olmadığı kadar hızlı bir şekilde, erişeme-diği hiçbir alan bırakmamak üzere yayılıyor.Akışkan Gözetim’de, akışkan modern dünyayı en ince ayrıntısına kadar gözler önüne seren büyük kuramcı Zygmunt Bauman’la, gözetim ve kontrol mekanizmaları konularında dünyanın en önde gelen analistlerinden David Lyon bir araya geliyor ve çok hayati sorunları birlikte masaya yatırıyorlar. Her anımızın gözetlendiği karanlık bir gelecek mi bekliyor bizi? Özgürlüğe ve umuda yer kalmadı mı artık? Gündelik hayatın koşuşturması içinde kaybettiğimiz insan olma sorumluluğumuza nasıl sahip çıkabiliriz?Akademik çevreler kadar genel okuru da ilgilendiren bu soruları, iktidar, teknoloji ve ahlak çerçevesinde irdeleyen iki büyük düşünür, bugün gözetlenmenin ve gözetlemenin ne anlama geldiğini anlatıyor bize.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Akışkan Gözetim i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Akışkan Gözetim.

...ğlamında analiz edilecektir. Akışkan Gözetim, Ayrıntı Yayınları, İstanbul ... Akışkan Gözetim | Okuoku.com ... . ..."postmodernite" veya daha renkli bir biçimde, "akışkan" modernite olarak tanımlayabiliriz. Bauman, Z. ve Lyon, D. (2013). Akışkan Gözetim. İstanbul: Ayrıntı. Bauman, Z. (2000). Liquid Modernity, Cambridge. s.11 Akışkan Gözetim- Özet Zygmunt Baumann. Yazar : Ahmet H. Çakıcı Tarih Akışkan Gözetim - Zygmunt Bauman & David Lyon. Küçük hacimli olmasına rağmen oldukça dolu bir kitap-söyleşi. türkçeye ... "Akışkan Gözetim" ... . Küçük hacimli olmasına rağmen oldukça dolu bir kitap-söyleşi. türkçeye akışkan gözetim olarak çevrilmiş 2013 tarihli zygmunt bauman & david lyon kitabı. "gönüllü bir şekilde tüketime de tıpkı gözetim gibi iştirak ediyor ve tüketimi doğallaştırıyoruz". gönüllü tüketime... David Lyon. Bugün hayatımızın her ayrıntısı hiçbir zaman olmadığı kadar çok yakından izleniyor, kaydediliyor; ve gözetim altındakiler genellikle gözetleyenlerle gönüllü bir işbirliği içinde. Bu Keywords: Liquid Surveillance, Surveillance çalışmada 'Akışkan Gözetim' (2013) adlı eser, Studies, Zygmunt Bauman,...