Şemdinli İkinci Susurluk Vakası

Aytekin Gezici

Şemdinli İkinci Susurluk Vakası
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2006-03-21
YAZAR Aytekin Gezici
ISBN 9759129760
DOSYA FORMATI 3,70 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

9 Kasım 2005'te Şemdinli'de ne oldu? Ne itiraf ve komisyon tutanaklarından oluşan olay iddianame, ne de 'o gün' 30 AK 933 plakalı otomobille Şemdinli'ye gelen astsubaylar Ali Kaya ve Özcan İldeniz ile PKK itirafçısı Veysel Ateş verebildi bu sorunun cevabını. Aynı araçtaki üç kişi 'orada' ne aradıkları sorulduğunda, farklı farklı cevaplar verdiler. Astsubay Kaya: "Özcan İloğlu'nun tuvalet ihtiyacı nedeniyle aracı park ettik." İtirafçı Ateş: "Sayısal loto oynamak için kupon alacaktık." Astsubay İldeniz: "Bazı haber elemanlarıyla buluşmaya gittik." Aynı araçtakilerin o anda orada ne aradıklarından ziyade, geçmişin çetelesi ortaya çıktığında kafalardaki soru işaretleri daha da arttı. İddianameye göre Astsubay Ali Kaya'nın jandarmada sorguculuk yaptığı yıllarda bugünün Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt 7. Kolordu Komutanı'ydı. Araçtakiler tutuklandığında Büyükanıt, geçmiş yılların hatırasına binaen şöyle konuştu: "O astsubayı tanırım. Benim emrimde çalıştı. İyi bir astsubaydır..." Tutuklu Astsubay Kaya, Orgeneral Büyükanıt'ın, "Tanırım, iyi bir astsubaydır." sözlerinin gazetelerde yayınlandığı gün serbest bırakıldı. Ölenler, yaralananlar, tutuklananlar, serbest bırakılanlar, gözaltındakiler... Komisyon raporları, iddianameler, itirafnameler... Aslında 3. Kasım'da Susurluk'ta ne olduysa, 9 Kasım'da Şemdinli'de o oldu. Uzaklardan küçük bir çocuk sesi duyuldu: "Kral çıplak, kral çıplak..."

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Şemdinli İkinci Susurluk Vakası i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Şemdinli İkinci Susurluk Vakası.

... yıl sonra mesleğine iade ettiği Savcı Sarıkaya Taraf'tan Mehmet Baransu'ya konuştu: "Şemdinli'deki olay ikinci Susurluk'tu ... Kaza mı Suikast Girişimi mi? İkinci Bir Susurluk Vakası mı Olacaktı? ... . Eğer görev verilirse seve seve dönerim.". Şemdinli vakası üstüne ancak şimdi bazı organlarda farklı sorular görüyoruz. Bu naraları atanların arasında Susurluk'un ne olduğunu bilen bir Allah'ın kulu bulunsaydı ne gam?! ...eylemlerle sonuca gidilmesi şeklindeki 'derin devlet' anlayışı Şemdinli'deki bombalama olaylarında yine karşımıza çıkıyor. Bakalım AKP hükümeti, 'ikinci Susurluk vakası'nda nasıl bir sınav verecek? AYDIN - İncirliova ilçesinde meydana gelen ya ... Hürriyet: 2'nci Susurluk Vakası - Son Dakika Haber ... . Bakalım AKP hükümeti, 'ikinci Susurluk vakası'nda nasıl bir sınav verecek? AYDIN - İncirliova ilçesinde meydana gelen yaralamalı trafik kazası sayesinde, biri cezaevi firarisi, diğeri "hakaret" suçundan aranan 2 kişi... Şemdinli vakasının sonucunun Susurluk gibi olmaması için ne gerekir? Şemdinli'nin Susurluk'a dönüşmemesi için ne gerekir? İkincisi Genel Kurmay Başkanı'nın, askeri yetkililerin "Bu olayın... Şemdinli’deki olayda aracın JİTEM’e ait olması olayın 2. Susurluk Vakası olarak anılmasına neden oldu. ...olduğunu, Susurluk'taki kazadan önce Sami HOŞTAN'a ait Alman plakalı bir Emniyetin sadece adli vakalarda istihbarat yapması,onun Şemdinli'nin ORTAKLAR KARAKOLU'na sürdüğünü, bu... İnternet üzerinden yayın yapan cryptome.org adlı sitenin iddiasına göre, AKP hükümetinin Susurluk skandalı olabilecek bir trafik kazasının üzeri, büyük çabayla örtbas edildi. İkinci Susurluk vakası ise devlet içinde ortaya çıkan, son 15 yılda büyük ölçüde PKK, 1984 yılının ağustos ayında Siirt'in Eruh ve Hakkâri'nin Şemdinli ilçe merkezlerine baskın yaptığında, kimse büyük... Ölenler yaralananlar tutuklananlar serbest bırakılanlar gözaltındakiler... Komisyon raporları iddianameler itirafnameler... Aslında 3. Kasım'da Susurluk'ta ne olduysa 9 Kasım'da Şemdinli'de o oldu. Emeğin Partisi Bolu İl Örgütü, haftasonu yaptığı yazılı basın açıklamasında Şemdinli'de meydana gelen olayları değerlendirirken, ikinci Susurluk vakasının Şemdinli'de meydana geldiğini söylediler. Kamyonların Kılıçdaroğlu'nun içinde bulunduğu aracı yeniden sıkıştırması üzerine, şoför ustaca bir hamleyle, otomobili kamyonlardan uzaklaştırdı. İkinci kez sıkıştırdı. Şemdinli'de bombacıların kullandığı aracın içinden otomatik silahlar, eylem haritası ve isim listesi çıktı. Aracın 'JİTEM'e ait' olması ise olayın 2. Susurluk vakası şeklinde değerlendirilmesine yol açtı....