Mecmua-i Fünun (Osmanlı'nın İlk Bilim Dergisi)

Ali Budak

Mecmua-i Fünun (Osmanlı'nın İlk Bilim Dergisi)
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2011-09-01
YAZAR Ali Budak
ISBN 6055506599
DOSYA FORMATI 12,60 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Osmanlı İmparatorluğu'nun resmî ilk sivil bilim örgütlenmesi olan Cemiyet-i İlmiyye-i Osmâniyye tarafından 1862 yılında çıkarılmaya başlanan Mecmûa-i Fünûn, adı üstünde bir 'fen'ler dergisidir ve henüz Türk okuyucusunun tanımadığı jeoloji, fizik, kimya, biyoloji gibi pozitif bilimlerden; tarih, coğrafya, pedagoji, felsefe, mantık, maliye ve iktisat gibi sosyal bilimlere kadar birçok konu, sayfalarında yer bulmuştur. Çoğunluğunu cemiyet üyelerinin oluşturduğu mecmua yazarları, bir yandan bilimsel düşünceyi gündelik politikadan uzak tutmaya özen gösterirken, diğer yandan cesurca el attıkları toplumsal konularla medrese dışındaki en ciddî muhalefeti meydana getirmişlerdir.Cemiyet-i İlmiyye-i Osmâniyye kurucuları, Avrupa'nın ilerlemesinde, fen bilimlerindeki gelişmelerin büyük etken olduğuna inanmışlardır. Eğer burada da niyet bu ise aynı yoldan kararlılıkla yürümek gerekmektedir. Ve fen dergiciliği yaparken, siyasî ve dinî konulardan uzak durmayı, ciddiyetlerinin göstergesi olarak, nizamnamelerine mutlak bir kural olarak koymuşlardır.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Mecmua-i Fünun (Osmanlı'nın İlk Bilim Dergisi) i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Mecmua-i Fünun (Osmanlı'nın İlk Bilim Dergisi).

...an 1862 yılında çıkarılmaya başlanan Mecmûa-i Fünûn adı üstünde bir 'fen'ler dergisidir ve ... Mecmua-i Fünun Osmanlı'nın İlk Bilim Dergisi ... ... Bu yazımızda sizlere öncelikle BİLGE KÜLTÜR SANAT tarafından piyasaya sürülen ve Ali Budak imzası taşıyan Mecmua-i Fünun (Osmanlı'nın İlk Bilim Dergisi) pdf hakkında bilgi vereceğiz. Geri Satıcı Açıklaması. Mecmua-i Fünun (Osmanlı'nın İlk Bilim Dergisi) / Ali Budak / Bilge Kültür Sanat. (#511387292). Belirtilen tüm özellikler bilgilendirme amaçlı olup, farklı nitelikte özellikler ... İLK BİLİM DERGİMİZ: MECMÛA-İ FÜNÛN | Basın Hayatı ... . (#511387292). Belirtilen tüm özellikler bilgilendirme amaçlı olup, farklı nitelikte özellikler olabilir. Temmuz ayında yayıma başlayan bu derginin adı Mecmua-ı Fünun ( Fen Dergisi ) oldu. Osmanlı döneminde önce gazeteler çıktı. İlk gazete olan Takvim-i Vekayi 1831 yılında çıkmıştı. Mecmua-i Fünun (Osmanlı'nın İlk Bilim Dergisi) kitabı hakkında bilgileri içeren kitap satış sayfası. Ali Budak kitapları ve Bilge Kültür Sanat baskısı kitaplar ile ikinci el ve yeni 7 milyon kitap... ...Bilim Dergisi Tarih Osmanl ˜mparatorlu§u'nun resmŒ ilk sivil bilim "rgtlenmesi olan Cemiyet-i otorite olarak görülen İmam Nesâî çoğunlukla Kütüb-i Sitte'nin beşincisi olan es-Sünen eseriyle tanınır. Ana sayfa » Basın Tarihi » İLK BİLİM DERGİMİZ: MECMÛA...