Kan KırmızıPogaryanların İmparatorluk’tan Cumhuriyet’e Uzanan Yılları

Mehlika Mete

Kan KırmızıPogaryanların İmparatorluk’tan Cumhuriyet’e Uzanan Yılları
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2015-05-11
YAZAR Mehlika Mete
ISBN 6059902137
DOSYA FORMATI 9,55 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Pogaryanlar, Şebinkarahisar’ın Çırdak Köyü’nden İstanbul’a doğru yola çıkarken Rumeli Hisarı’na yerleşeceklerini; Robert Kolej’in kendilerine iş, aş ve irfan kaynağı olacağını bilemezlerdi. Dahası, iki dünya savaşı arasında Cumhuriyet’in kuruluşuna tanıklık edecek; azınlıklara uygulanan haksız politikalara göğüs gereceklerdi. Sürgünlere, göç yollarındaki kayıplara, kendilerine bile yetmeyen gelirlerinden kesilen varlık vergisine dayanabilmek için, sadece sevgiye ve bilgiye sığındılar. Geleneklerine bağlı yaşamlarının zihinlerinde bıraktığı izleri, nesilden nesile anılarıyla naklettiler.Ailenin Rumeli Hisarı’nda doğan bireylerinden Antranik Varak Pogaryan’ın çocukluğundan başlayan ve Robert Kolej’deki eğitimine, cirit atma şampiyonluğuna, Berlin’deki olimpiyatların “heil Hitler” naralarına, Atatürk’le güzel bir Pazar sabahı, bir piknik masası etrafında biriktirilen unutulmaz anılara ve nihayet biricik aşkı İra’yı bulmasına uzanan bu hikaye, dostluklarıyla beslenen insanların hikayesidir.Kan Kırmızı, Pogaryanların bir asrı aşan aile hayatlarının ve Antranik Varak Pogaryan’ın yaşamından otuz yıllık bir kesitin biyografik romanını sunuyor. Üstelik Atatürk’ün küçük Varak’a verdiği adla.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Kan KırmızıPogaryanların İmparatorluk’tan Cumhuriyet’e Uzanan Yılları i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Kan KırmızıPogaryanların İmparatorluk’tan Cumhuriyet’e Uzanan Yılları.

...n biyografik romanını sunuyor. Üstelik Atatürk'ün küçük Varak'a verdiği adla ... Kan Kırmızı Pogaryanların İmparatorluktan Cumhuriyete Uzanan... ... . Kan Kırmızı, Pogaryanların bir asrı asan aile hayatlarının ve Antranik Varak Pogaryan'ın yasamından otuz yıllık bir kesitin biyografik romanını sunuyor. Ustelik Ataturk'un kucuk Varak'a verdigi adla. Matmazel Nina Rus Steplerinden İstanbul Boğazı'na Uzanan Bir Yaşam. Kan Kırmızı (Pogaryanların İmparatorluk'tan Cumhuriyet'e Uzanan Yılları). Dahası, İkinci Dünya Savaşı arasında Cumhuriyet'in kuruluşuna tanıklık ede ... Kan Kırmızı Pogaryanların İmparatorluktan Cumhuriyete Uzanan... ... . Dahası, İkinci Dünya Savaşı arasında Cumhuriyet'in kuruluşuna tanıklık edecek; azınlıklara uygulanan haksız politikalara......