Doğa Bilimi Felsefesi

Carl G. Hempel

Doğa Bilimi Felsefesi
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2015-05-20
YAZAR Carl G. Hempel
ISBN 6053200918
DOSYA FORMATI 4,64 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

“Fizik dünyanın olgularını açıklamak doğa biliminin temel amaçlarından birisini oluşturur.” diyen Carl Gustav Hempel (1905-1997) bilimsel açıklamanın doğasıyla ilgili “kapsayıcı yasa” teorisini ve “Kuzgun paradoksu” olarak bilinen doğrulama paradoksunu ilk olarak ileri sürerek bilim metodolojisine ilişkin tümevarım, açıklama ve rasyonalite hakkındaki çalışmalarıyla bilim felsefesinde uzun süreli bir etki yaratmıştır. “Bilimin bugün istifade ettiği yüksek saygınlık, büyük ölçüde hiç şüphesiz bilimsel uygulamaların çarpıcı başarılarına ve hızla genişleyen kapsama alanına bağlıdır. Deneysel bilimin pek çok dalı, bilimsel sorgulamanın sonuçlarını kullanıma geçiren ve sonrasında sıklıkla kuramsal ya da temel araştırmaları yeni verilerle, yeni meselelerle ve araştırmaya yönelik yeni araç gereçle besleyen ortak teknolojiler için bir temel hazırlamıştır.” diyen Hempel bu yapıtında bilim felsefesinin temel kavramlarından “sınama”, “doğrulanabilirlik”, “basitlik” ve “indirgeme” gibi kavramları incelemektedir.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Doğa Bilimi Felsefesi i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Doğa Bilimi Felsefesi.

...k doğayı esas alır. 17. yüzyıla kadar doğa felsefesi ve doğa bilimi bir arada ele alınmıştır ... Doğa Felsefesi ... . Bu dönemde doğa bilimleriyle doğa felsefesini birbirinden ayırmak olanaklı görünmemektedir. Natural philosophy in the early modern period is roughly what we today would call science. g) Kısaca; akıl yoluyla doğaya yönelerek "ilk neden" sorunu üzerinde duran ve elde ettiği sonuçları deney ve gözlemle temellendirmeye çalışan düşünürlerin felsefesine DOĞA FELSEFESİ denir. Bu eksende giderek bir ayrışma meydana gelmiş olsa da felsefe düzeyinde doğa bilimi ile doğa fe ... Doğa Bilimi Felsefesi | bkmkitap.com ... . Bu eksende giderek bir ayrışma meydana gelmiş olsa da felsefe düzeyinde doğa bilimi ile doğa felsefesini ayrıştırmanın açık ve kesin bir şekilde görünebildiğini söylemek zordur. Doğa felsefesi nedir, özellikleri nelerdir? Doğa felsefesinin öncüleri, filozoflar, özellikleri, hayatları hakkında bilgi. gurur - 16 Aralık 2019 tarihinde yayınlandı. Bilgi Dünyası. Hegel'in Ansiklopedik Dizgesinde şu bölümleme yapılır: 1. Mantık Bilimi; 2. Doğa Felsefesi; 3. Tin Felsefesi. Bilim Felsefesinin Doğa ve Tin alanlarının bilimlerinin felsefesi olması gerekir. Carl HEMPEL. *Fizik dünyanın olgularını açıklamak doğa biliminin temel amaçlarından birisini oluşturur.* diyen Carl Gustav Hempel (1905-1997)... Bu dönemde başlayan doğa felsefesi tarihsel...