Bektaşilik Tedkikleri

F. R. Haslok

Bektaşilik Tedkikleri
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2015-05-25
YAZAR F. R. Haslok
ISBN 6059912488
DOSYA FORMATI 11,72 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Bektaşîlik Tedkikleri, sabırlı, meraklı ve dikkatli bir araştırma mahsulüdür. Anadolu’daki Bektaşî tekkelerinin taranıp tanıtılmasıyla başlayan inceleme, Rumeli ve Mısır’a kadar uzanmakta; araştırma, birkaç harita ve resimle desteklenmektedir. Kitapta yer alan makâleler, kuvvetli dipnotlarla beslenmiştir. Dolayısıyla her ne kadar bir Hıristiyan olsa da yazar, konuyla ilgili Müslüman- gayrimüslim görüşlerini, dipnotlar düşerek göstermiştir. Bu yüzden kitap, ilmî güvenilirlik bakımından takdire ve itimâda şâyândır. Eserde tanıtılan tekkelerin sözlü krokilerinin çizilmesi ve tasvirleri, herhalde çağdaş araştırmacılar için de faydalı olacaktır. Zîrâ bu tekkelerin bir kısmı, günümüzde harâbe halindedir. Bu harâbeleri, herhalde ancak F. R. HASLOK’un tasvîrleri, hayâlen de olsa imâra imkân verecek gibidir.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Bektaşilik Tedkikleri i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Bektaşilik Tedkikleri.

...ş yazısı *. d.Bu hususa ait yapılmış mühim garp tetkiklerinin tercümeleri ... TBMM Kütüphanesi Catalogue › Détails de Bektaşilik Tetkikleri ... . Turan Alptekin, s. 29. 4. Mehmet Eröz, Türkiye'de Alevilik ve Bektaşilik, Ankara 1990, s. 52; İlyas Üzüm, Günümüz Aleviliği, İstanbul 1997, s. 4. 5. F.R. Haslok, Bektaşilik Tetkikleri, çev. AHMET YAŞAR OCAK, "BEKTAŞÎLİK", TDV İslâm Ansiklopedisi, https://islamansiklopedisi.org.tr/bektasilik (23.05.2020). Kopyalama metni. Bektaşilik, 12. yüzyılda Anadolu'ya gelen Hacı Bekta ... Bektaşilik Ne Demektir? - Memurlar.Net - Forum ... .2020). Kopyalama metni. Bektaşilik, 12. yüzyılda Anadolu'ya gelen Hacı Bektaş Veli tarafından kurulur. Bektaşilik başlarda Yeniçeri Ocağı'ndan büyük yer edinmiş, ardından Osmanlı devletinin himayesine mahzar olmuştur. Bektaşilik tetkikleri book. Read reviews from world's largest community for readers. We'd love your help. Let us know what's wrong with this preview of Bektaşilik tetkikleri by F.R. Haslok. Bektâşîlik, adını 13. yüzyıl Anadolu'sunun İslâmlaştırılması sürecinde etkin faaliyet gösteren ve Hoca Ahmed Yesevî'nin öğretilerinin Anadolu'daki uygulayıcısı konumunda olan Hacı Bektaş-ı Veli'den alan... 5- F.R. Haslok, Bektaşilik Tetkikleri, çev. 5-...