9/8 Roman Dansı : Kültür, Kimlik, Dönüşüm ve Yeniden İnşa

Gonca Girgin

9/8 Roman Dansı : Kültür, Kimlik, Dönüşüm ve Yeniden İnşa
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2015-05-25
YAZAR Gonca Girgin
ISBN 6055029418
DOSYA FORMATI 4,43 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

9/8 Roman Dansı Osmanlı İmparatorluğu’ndan günümüze Türkiye’deki Çingene-Roman toplulukların dönüşümünü irdeliyor. Bunu hem bireysel ve kolektif anlamlar taşıyan, hem nesne ve özne olabilen, hem de kültürel arşiv niteliğini her koşulda sürdürebilen “bedenler” ve kültürel sermaye alanı olarak kimliklerin kurulmasında, yıkılmasında ve dönüşmesinde etkin role sahip “dans” üzerinden yapıyor. Gonca Girgin Tohumcu müzik, televizyon, sinema endüstrisini de kapsayan ve kimlik siyaseti, yerinden etme, ötekileştirme, güçsüzleştirme, sermaye-iktidar ilişkileri, toplumsal değişim-dönüşüm, yabancılaşma, metalaşma, yeniden üretim ağları ve bunun gibi daha birçok kritik kavramdan faydalanan çalışmasında okura Çingene-Roman kimliğinin ve dönüşümünün bir panoramasını sunuyor. “Çingeneler, Çingeneliği sevenler, Çingene gibi olanlar, Çingene doğanlar sıklıkla popülist bir söylemin kaynağı olabiliyor. Çoğu zaman, ‘Keşke Çingene olsaydım,’ diyebiliyor ya da bu ve benzeri cümlelerle isterik bir öykünmeye şahit olabiliyoruz. Hangi Çingene gibi olmak istiyoruz peki? Bir moda yarışmasında kıyafet sunumu esnasında mutlaka ‘göbek attırılan’ o dolgun, egzotik, merak uyandıran, konuştuğunda komik olan Çingene gibi mi? Yoksa kentsel dönüşümle barınma hakkı elinden alınmış, kullanılmış, sahip olmadığı cümlelerle konuşturulmuş, yarınını bilmeyen Çingene gibi mi? Akademinin sadece bir malzeme ve kaynaktan ibaret gördüğü, içine girip tüm anlamlarını lime lime ettiği, zorla aydınlattığı, zorla sevdirdiği ya da nefret ettirdiği o mahallelerde mi yaşamak istiyoruz? Siyasi iktidarın demokratik açılım paketindeki tehlikeli ‘heval’lere karşı sevimli ‘şoparlar, kızanlar’ mı bizi kendine yakın hissettiren?” 

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz 9/8 Roman Dansı : Kültür, Kimlik, Dönüşüm ve Yeniden İnşa i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap 9/8 Roman Dansı : Kültür, Kimlik, Dönüşüm ve Yeniden İnşa.

...e Roman Dansı kitabının önsözünde kitabın yazılma amacını aşağıdaki gibi vurgulamıştır Çocuk Eğitimi ... 9/8 Roman Dansı Kültür, Kimlik, Dönüşüm ve Yeniden İnşa ... . Kültür. Alt Kategoriler. %20 indirimli Yeni. Beka Yayınları İslam Dünyasında Aydınlanma Sorunu - Prof. Muhammed Kutub. Son dönemde iyiden iyiye küresel ekonomilerin, hızlı kültürel ve toplumsal dönüşümlerin popüler kaynaklarından biri olan Çingene-Roman kimliği karmaşık bir yapıya sahiptir. Belirtilen tüm özellikler bilgilendirme amaçlı olup, farklı nitelikte özellikler olabilir. Ürünü satın alm ... 9 8 Roman Dansı Kültür, Kimlik, Dönüşüm ve Yeniden İnşa ... . Belirtilen tüm özellikler bilgilendirme amaçlı olup, farklı nitelikte özellikler olabilir. Ürünü satın almadan evvel ürünü satan satıcı ile teyit etmenizi öneririz. 9/8 Roman Dansı : Kültür, Kimlik, Dönüşüm ve... 25 TL. 9/8 Roman Dansi Osmanli Imparatorlugu'ndan günümüze Türkiye'deki Çingene-Roman topluluklarin dönüsümünü irdeliyor. 22.50 TL. ...Dansı Kültür Kimlik Dönüşüm ve Yeniden İnşa - 9/8 Roman Dansı Osmanlı İmparatorluğu'ndan günümüze Türkiye'deki Çingene-Roman toplulukların dönüşümünü irdeliyor. 9/8 Roman Dansı Osmanlı İmparatorluğu'ndan günümüze Türkiye'deki Çingene-Roman toplulukların dönüşümünü irdeliyor. Bunu hem bireysel ve kolektif anlamlar .. 10.50 €. 9/8 Roman Dansı Osmanlı İmparatorluğu'ndan günümüze Türkiye'deki Çingene-Roman toplulukların dönüşümünü irdeliyor. ...Boyama Çizgi Roman Boyama Eğitici ve Yardımcı Kitaplar Hikaye-Roman-Masal Diğer Boyama. GYS KPDS-ÜDS-YDS-TOEFL KPSS Diğer Eğitim Bilimleri Genel Kültür - Genel Yetenek KPSS A. 22.50 TL. 9/8 R...