Dönmeyi Düşünmediler

Dr. Saadettin Koç

Dönmeyi Düşünmediler
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2015-06-01
YAZAR Dr. Saadettin Koç
ISBN 6055583613
DOSYA FORMATI 4,11 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Ne yazık ki Balkanlar’da günbegün çeteler gayelerine ulaşıyordu. Koskoca Osmanlı, Balkanlarda Müslüman Türk tebaasını bir avuç eşkıyanın insafına terk etmişti. Ayrılıkçı çetelerin gün geçmiyordu ki baskınsız bir gecesi geçsin. Her gece gözlerine kestirdikleri birkaç köyü ateşe veriyor, masum insanları katlediyor, namusu kirletilen iffet sahibi kızlar, kadınlar intihar ediyor, canlar gidiyor, ocaklar sönüyordu. Canını, malını kurtarmak isteyen Müslüman Türk, yüzyıllardır yaşadığı yerini yurdunu terk ediyor, kafileler hâlinde doğuya doğru akın akın göç ediyordu. Yüzyılların hatıraları artık çok gerilerde kalıyor, ak saçlı nineler, ak sakallı dedeler yorgun gözlerle geride kalan hatıralarına bir daha, bir daha bakıp derin derin ah çekiyorlardı. Zaten eşkıyanın da yapmak istediği buydu.Eksi kırk dereceleri bulan şiddetli ayazla birlikte askerlerin gözündeki yaşlar donmaya başlamıştı. Bu donma gözlerinin kör olmasına sebep olmuştu. Arkadaşlarına ağlayan gözler donarak kör olmuştu ama askerler bunun farkında değillerdi. Onlar zifiri karanlıkta ilerledikleri için kör olduklarını fark etmemişlerdi. Zifiri karanlıkta ilerledikçe ilerliyorlar ama bir türlü sabah olmuyor, aydınlığı göremeyen gözler saatler ilerlemiş olmasına rağmen hâlâ gecenin bitmediğini düşünüyordu. Bu kör ilerleyiş saatlerce sürmüş olmasına rağmen ne yol bitiyor ne de gece bitiyordu. Bir ara Rıfat Çavuş bu işe bir anlam verememiş, aradan uzun bir zaman geçmiş olmasına rağmen hâlâ sabahın olmamasına şaşıp kalmıştı. Sonra da kendi kendine; “Demek soğuk gecelerin sabahı da geç oluyormuş” diye mırıldandı.Yarbay Esat Bey, verilen görevi çok iyi anlamıştı. Süvari alayı kılıçlarını çekerek dörtnala, âdeta uçarcasına söylenen yere koşuyordu. Savaş kokusu alan atlar bile mutluluktan yelelerini ve kuyruklarını kabartmışlardı. Anafartalar Köyünden geçerken düşman topçusunun dikkatini çekmişlerdi. Ama onların umurunda bile değildi. Top atışlarıyla vurulan atlar yere kapaklanıyor, üzerindeki süvariler on-on beş metre ileri fırlıyor, düştüğü yerden tekrar kalkarak elinde kılıcı koşmaya başlıyordu. 

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Dönmeyi Düşünmediler i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Dönmeyi Düşünmediler.

...yi hiç düşünmediler. <ı>. Çanakkale Savaşı gerçek manada bir destandır ... Dönmeyi Düşünmediler!. | Asikurtlar ... . dönmeyi düşünmediler. şükela: tümü | bugün. çanakkale'de siperden çıkıp süngü hücumuna kalkan şehitlerimizi anlatan çok güzel bir sözdür. Aybars KARLIDAĞ şairine ait DÖNMEYİ HİÇ DÜŞÜNMEDİLER şiiri okumak için tıklayın. Aybars KARLIDAĞ şairininin tüm şiirlerine edebiyatdefteri.com'dan ula ... Bu bayrak, bu vatan için hiç bir zaman geri dönmeyi düşünmediler. Baş ... Geri Dönmeyi Düşünmediler! ... ... Bu bayrak, bu vatan için hiç bir zaman geri dönmeyi düşünmediler. Başta olmak üzere Mustafa Kemal Atatürk'ü ve tüm askerleri minnet ve sevgi ile anıyoruz. Sizleri unutursak kalbimiz kurusun. Check Six Lima Is Coming.. Geri dönmeyi düşünmediler! OP: Mart 18, 2016, 10:19:21 ÖÖ. Kurucu Üye. Ynt: Geri dönmeyi düşünmediler! #1: Mart 18, 2016, 10:58:16 ÖÖ. Sana dar gelmeyecek makberi kimler kazsın? "Gömelim gel seni tarihe" desem sığmazsın. Mehmet Akif Ersoy Onlar dönmeyi hiç düşünmediler. "Ölürsem şehit, kalırsam gazi olurum," dediler. Saadettin Koç. Ne yazık ki Balkanlar'da günbegün çeteler gayelerine ulaşıyordu. Koskoca Osmanlı, Balkanlarda Müslüman Türk tebaasını bir avuç eşkıyanın insafına terk etmişti. Facebook. Twitter. Google+. Pinterest. LinkedIn. Facebook. Twitter. Google+. WhatsApp. Telegram. Facebook Messenger. Önceki PaylaşımÖncesi Sonraki PaylaşımSonrası. Dönmeyi düşünmediler! Dönmeyi Düşünmediler. "Baban gelirse beni hemen çağ...