Osmanlı Devleti ve Türkiye Cumhuriyeti'nde Emek Tarihi

Osmanlı Devleti ve Türkiye Cumhuriyeti'nde Emek Tarihi
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2012-03-03
YAZAR
ISBN 6053991830
DOSYA FORMATI 8,88 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Türkiye’de emek tarihi üzerine yapılan çalışmalar, yakın döneme kadarTürkiye Cumhuriyeti’nin kurucu ideolojisi olarak ağır basan modernite düşüncesinin egemenliği altında kalacak bir biçimde kaleme alındı. Yapılan araştırmalarda modernleşme paradigmasının emek tarihi kavramına olan etkileri kendini, kentleşme, sanayileşme ve laikleşmeyle birlikte proletaryanındoğuşunave mücadelesi ne yol açan bir bakış açısı etrafında şekillendirdi. Bu durum ise işçileri, tarihin doğal ilerlemesi olarak siyasal bilince kavuşup, grev ve direniş yapabilen ve örgütlenen bir sosyal sınıf olarak algılarken, sınıfın başka unsur ve etkenlerini dışarıda bırakıyordu. Bu nedenle sınıfın “bağımsız” davranma ve varolmatarihi hep emeğin kurumsal yanına dikkat çeken ve mücadelenin “militan” yanlarına vurgu yapan bir anlayışla yazıldı ve büyük ölçüde “işçi sınıfının günlük yaşamı” dikkate alınmadı.Günümüzde gelişen yeni yaklaşıma göre emek tarihi, toplumsal cinsiyet ve cinsellik, etnisite, ırk, yaş, hane halkı, sosyal ve siyasal kimlik benzeri sorunları da içine alan bir yöntem izlemekte, toplumsal mücadelenin tek bir boyutunu değil farklı yanlarını bir araya getiren geniş bir çerçeve çizmektedir.Merkezi Amsterdam’da bulunan Uluslararası Sosyal Tarih Enstitüsü’nün (USTE) yayın organı International Review of Social History’ninözel sayısı olarak hazırlanan bu kitapta yazarlar, söz konusu yöntemi izleyerek Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinin toplumsal tarihini, emek tarihini ele almaktadır. Kitap aynı zamanda, artık aramızda olmayan, adı Osmanlı emek tarihine yaptığı çok önemli katkılarla anılan Donald Quataert’in tanımıyla “ulus devlet tarihyazımının korunmasına yardım eden bariyerleri kırma” amacıyla çalışmalar yapan genç araştırmacıların yazılarını içerdiği için de ayrı bir önem kazanmaktadır.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Osmanlı Devleti ve Türkiye Cumhuriyeti'nde Emek Tarihi i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Osmanlı Devleti ve Türkiye Cumhuriyeti'nde Emek Tarihi.

...ın döneme kadar Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucu ideolojisi olarak ağır basan modernite düşüncesinin egemenliği altında kalacak bir biçimde ... Osmanlı Devleti Ve Türkiye Cumhuriyetinde Emek Tarihi ... ... Ürünü satın almadan evvel ürünü satan satıcı ile teyit etmenizi öneririz. Osmanlı Devleti ve Türkiye Cumhuriyeti'nde Emek Tarihi. ...izleyerek Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinin toplumsal tarihini, emek tarihini ele almaktadır. https://www.limankitap.com/urun/osmanli-devleti-ve-turkiye-cumhuriyetinde-emek-tarihi. 2 Osmanlı Emek Tarihinin Toplumsal Cinsiyet Açısından Okunması: Erk ... Osmanlı Devleti ve Türkiye Cumhuriyeti'nde Emek Tarihi İndir... ... .limankitap.com/urun/osmanli-devleti-ve-turkiye-cumhuriyetinde-emek-tarihi. 2 Osmanlı Emek Tarihinin Toplumsal Cinsiyet Açısından Okunması: Erken 20. 7 Erken Cumhuriyet Türkiye'sinde İşçi Sınıfı Siyasetinin Dinamikleri: Dil, Kimlik ve Deneyim Yiğit Akın. Alış-Veriş Listeme Ekle. Osmanlı Devleti ve Türkiye Cumhuriyeti'nde Emek Tarihi. yöntemi izleyerek Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinin toplumsal tarihini emek tarihini ele almaktadır. ...Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinin toplumsal tarihini, emek tarihini ele almaktadır. Boyutlar ve boyutlar:24 x 1 x 16 cm Tarafından gönderildi Osmanlı Devleti ve Türkiye Cumhuriyeti'nde Emek Tarihi:18 Haziran 2018 Ölçü. 16x23. Osmanlı Devleti ve Türkiye Cumhuriyeti'nde Emek Tarihi. söz konusu yöntemi izleyerek Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinin toplumsal tarihini, emek tarihini ele almaktadır. ...yakın döneme kadar Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucu ideolojisi olarak ağır basan modernite ad...