Bir Hayat Hikayesinin Kağıttan Tanıkları Hikaye ve Romanlarında Ahmet Mithat Efendi

Dr. Salim Çonoğlu

Bir Hayat Hikayesinin Kağıttan Tanıkları Hikaye ve Romanlarında Ahmet Mithat Efendi
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2015-05-22
YAZAR Dr. Salim Çonoğlu
ISBN 6051552675
DOSYA FORMATI 5,25 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Ali Muzaffer’in “Kitab-ı Matbuat-ı Osmaniyenin dibâce-i iftiharı Ahmet Mithat Efendi’dir.” cümlesin­deki mukaddime, önsöz ya da başlangıç anlamına gelen “dibâce” kelimesi, mübalağalı olmaktan daha çok, bir gerçeği ifade etmekte­dir. Matbaa kurması ve işletmesi, her alanda sayısız kitap ve risale neşretmesi ve Osmanlı toplumunu okumaya alıştırması gibi büyük emekleri düşünülünce, Ahmet Mithat Efendi’nin Osmanlı yazı hayatını içeren bir kitabın önsözü olarak nitelendirilmesi hiç de abartı olarak algılanmaz. Ahmet Mithat Efendi, Osmanlı İmparatorluğu’nun hayat hikâye­sinin yeniden yazıldığı bir devre aittir. Tanzimat ile başlayan modernleşme hareket­lerinin getirdiği otorite boşluğu ve kargaşa ortamı içerisinde Ahmet Mithat Efendi, gerek gazete yazıları gerek edebi eserleriyle bu süre­cin daha az hasarla atlatılmasına yardımcı olmuş ve bir anlamda boşluğu dolduran bir baba rolü üstlenmiştir. Bu tespit, Ahmet Mithat Efendi’den bahsedilirken kullanılan “Efendi Babamız” tabirinin ne kadar doğru olduğunu da göstermektedir. Salim Çonoğlu; Türk Edebiyatında hayatı ve eserleri arasındaki ilişkinin en belirgin olduğu yazarlardan Ahmet Mithat Efendi’nin ürettiği metinlerle kendi hayatı arasındaki yoğun geçişlilikleri göstererek onun hayatına kendi eserlerinin penceresinden bakmamızı sağlıyor.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Bir Hayat Hikayesinin Kağıttan Tanıkları Hikaye ve Romanlarında Ahmet Mithat Efendi i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Bir Hayat Hikayesinin Kağıttan Tanıkları Hikaye ve Romanlarında Ahmet Mithat Efendi.

..., Hikaye ve Romanlarında Ahmet Mithat Efendi adlı kitabında Ahmet Mithat Efendi'nin hayatı ile eserleri arasında bir bağ olduğunu 194 sayfada gözler önüne seriyor ... Ahmet Mithat Efendi (1844-1912) Ayrıntılı Hayatı ve Eserleri ... . Ali Muzaffer'in "Kitab-ı Matbuat-ı Osmaniyenin dibâce-i iftiharı Ahmet Mithat Efendi'dir Ahmet Mithat Efendi Osmanlı İmparatorluğu'nun hayat hikâyesinin yeniden yazıldığı bir devre aittir. 2010-01-01 yılında yayınlanan Bir Hayat Hikayesinin Kağıttan Tanıkları Hikaye ve Romanlarında Ahmet Mithat Efendi epub online, Bir Hayat Hikayesinin Kağıttan Tanıkları Hikaye ve... Muasır medeniyet seviyesini yakalamış bir karakter: Ahmet Mithat Efendi. Bir Hayat Hikâyesinin Kâğıttan Tanıkları - Hikâye ve Romanlarında Ahmet Mithat Efe ... Bir Hayat Hikayesinin Kağıttan Tanıkları Hikaye ve Romanlarında... ... ... Muasır medeniyet seviyesini yakalamış bir karakter: Ahmet Mithat Efendi. Bir Hayat Hikâyesinin Kâğıttan Tanıkları - Hikâye ve Romanlarında Ahmet Mithat Efe...