Teşkilat-ı Mahsusa'nın Kurduğu Kahramanlar Grubu Emirber Fedaileri

Berkay Sadi Türkol

Teşkilat-ı Mahsusa'nın Kurduğu Kahramanlar Grubu Emirber Fedaileri
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2012-02-13
YAZAR Berkay Sadi Türkol
ISBN 9944300681
DOSYA FORMATI 5,54 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Emirber çeteleri diye bilinen bu fedailer grubu genelde İstanbul’da yaşayan ve asker olmayan kişilerden oluşan bir nevi Milis gücüydü. Bu Milis gücünü oluşturan kişilerin arasında bıçkınlar, kabadayılar, tulumbacılar, mahkûmlar, imamlar, şeyhler, hamallar, mavnacılar gibi sivil insanlar vardı. Bunların ortak özelliği ise gerçek birer vatansever olmalarıydı. Bunlar daha sonra Teşkilat-ı Mahsusa kuvvetlerinin çekirdeğini oluşturdu.Hüsamettin Ertürk’ün Emirber Fedaileriyle ilgili değerlendirmesi;“ Bunlar kabadayı doğmuş ve öylece ölmeye yemin etmiş insanlardı. Bunlar, şehrin bir tarafında son derece uyanık ve sakin neticeyi bekliyorlardı. İnönülerde, Sakarya ve Dumlupınarlarda şehit olmuş kardeşlerinden, bu meydanlarda yaralanmış, malul kalmış gazilerden farkı olmayan, yalnız göğsünde madalya taşımayan ve künyelerinde ‘şehit’tir ibaresi maalesef yazılmayan, isimleri meçhul kalmış, fakat Milli Mücadele, memleket müdafaasında ve mütareke senelerinin karanlık günlerinde, hem de üç devletin korkunç işgali altında yaşamış, çalışmış, zamanında çarpışmış, Anadolu’ya silah ve cephane kaçırmış, istihbarat yaparak her şeyi Anadolu’ya zamanında haber vermiş, subay götürmüş ve yerinde kalarak cephede dövüşenler kadar, belki onlardan fazla memlekete faydalı olmuş bu meçhul kahramanları artık duyurma zamanı gelmiş, belki de geçmiştir.”

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Teşkilat-ı Mahsusa'nın Kurduğu Kahramanlar Grubu Emirber Fedaileri i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Teşkilat-ı Mahsusa'nın Kurduğu Kahramanlar Grubu Emirber Fedaileri.

... yaşayan ve asker olmayan kişilerden oluşan bir nevi Milis gücüydü ... Teşkilat-ı Mahsusa'nın Kurduğu Kahramanlar Grubu Emirber... ... . Bunların ortak özelliği ise gerçek birer vatansever olmalarıydı. Bunlar daha sonra Teşkilat-ı Mahsusa kuvvetlerinin çekirdeğini oluşturdu. Hüsamettin Ertürk'ün Emirber Fedaileriyle ilgili değerlendirmesi... Teşkilat ı Mahsusa'nın Kurduğu Kahramanlar Grubu Emirber Fedaileri - Berkay Sadi Türkol. Kariyer Yayınları. Kazanacağınız Toplam Puan : 120 Puan. Bunlar daha sonra Teşkilat- ... Teşkilat-ı Mahsusa'nın Kurduğu Kahramanlar Grubu Emirber... ... . Kazanacağınız Toplam Puan : 120 Puan. Bunlar daha sonra Teşkilat-ı Mahsusa kuvvetlerinin çekirdeğini oluşturdu.Hüsamettin Ertürk`ün Emirber Fedaileriyle ilgili değerlendirmesi;` Bunlar kabadayı doğmuş ve öylece ölmeye yemin etmiş... Editör. Sevda Dursun. Teşkilat-ı Mahsusa'nın Kurduğu Kahramanlar Grubu Emirber Fedaileri. Bunlar daha sonra Teşkilat-ı Mahsusa kuvvetlerinin çekirdeğini oluşturdu. 10.50 TL. Bunların ortak özelliği ise gerçek birer vatansever olmalarıydı. Bunlar daha sonra Teşkilat-ı Mahsusa kuvvetlerinin çekir...