Kanlı Pazar1960'lar Türkiyesi'nde Milliyetçiler, İslamcılar ve Sol

Mustafa Eren

Kanlı Pazar1960'lar Türkiyesi'nde Milliyetçiler, İslamcılar ve Sol
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2012-02-14
YAZAR Mustafa Eren
ISBN 6054511433
DOSYA FORMATI 10,8 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

1960’lı yıllarda, Türkiye Komünizmle Mücadele Derneği’nin Genel Başkanlığı’nı yapmış olan İlhan Egemen Darendelioğlu, 16 Şubat 1969 günü gerçekleşen olayları, “Vatan ve Millet bütünlüğünü korumanın şeref ve haysiyetleri korumak olduğuna inanan şuurlu bir kitlenin komünizme ve anarşizme karşı MİLLİ bir reaksiyonu” olarak açıklamaktadır. Darendelioğlu’na göre 16 Şubat, “komünistlerin kıyamı vatanseverlerin galeyanı”dır. Sağ için 16 Şubat, Darendelioğlu’nun sözlerinden de anlaşılacağı gibi, “Komünizme ve anarşizme karşı milli reaksiyon”dur.Fikir Kulüpleri Federasyonu (FKF) Genel Başkanlığı yapmış olan Yusuf Küpeli ise 16 Şubat’ın, “basit bir ilerici-gerici, dinci-komünist çatışması” olmanın ötesinde “bağımsızlık savaşı veren halkımızla kafaca ve midece satılmış, aldatılmış emperyalizmin elindeki güçlerin kavgası” olduğunu söylüyor. Solcular için 16 Şubat, bağımsızlık isteyenlerin Amerikancıların saldırısına uğradığı gündür.Sağcılar solcuları “Moskof” olmakla, solcular sağcıları Amerikancılıkla suçlamaktadır. İki kutuplu dünyanın iki kutbu, Türkiye siyasetinin de Procrust yatağını oluşturmakta, siyasetin var olan, oluşan güçlerini kendisine göre yontmakta, çerçevesini belirleyen güçlü etkenlerden biri olmaktadır.1960’lı yıllarda Türkiye’nin siyasi arenası, iki kutuplu dünyanın etkisiyle yeniden şekillenir. Türkiye siyasetinde 2000’lerde de varlığını koruyan temel ayrışmalar 1960’lı yıllarda cisimleşir. Daha önce var olan “komünist-milliyetçi mukaddesatçı” ayrılığı yerini “sağ-sol” ayrılığına bırakır. “Sağ” ve “sol” terimleri bugünkü anlamlarıyla Türkiye siyasetinde yerini bu süreçte alır. “Milliyetçi mukaddesatçı” kesimin “milliyetçiler” ve “İslamcılar” diye ayrışmasının belirgin hale gelmesi ve ayrı örgütlenmelerin oluşması da bu süreçte gerçekleşir. Bu yıllarda solcular cephesinde de ikilikler ve ayrışmalar yaşanır. En temel ayrılık Sosyalist Devrimciler-Milli Demokratik Devrimciler ayrımıdır. Bu ayrımın kökeninde 1950’lerde TKP içerisinde yaşanan ayrılık varsa da, bu ayrışmanın ayrı örgütlenmeler halinde ortaya çıkışı bu süreçte gerçekleşir. Bu cephedeki bir diğer ayrım da solcu gençlik örgütlerinin yanı sıra Kürt gençlerinin kurduğu Devrimci Doğu Kültür Ocakları (DDKO) ile kendisini var eden milliyetçilik temelli ayrımdır. Kürt gençleri bu dönemde kendi örgütlülüklerini oluştururlar. Tüm bu ayrışmalar, 1960’ların ikinci yarısında yatağını oluşturmuş ve o dere yatakları o günden bu güne giderek derinleşmiştir. Bugün Türkiye’de Meclis çatısı altında siyaset yapanların, devlet içerisinde önemli mevkilerde yer tutanların oldukça önemli bir bölümü o günün çatışmaları içerisinde yetişmiştir. 16 Şubat işte bu süreçte, bu ayrışmaların orta yerinde gerçekleşir.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Kanlı Pazar1960'lar Türkiyesi'nde Milliyetçiler, İslamcılar ve Sol i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Kanlı Pazar1960'lar Türkiyesi'nde Milliyetçiler, İslamcılar ve Sol.

...in "milliyetçiler" ve "İslamcılar" diye ayrışmasının belirgin hale gelmesi ve ayrı örgütlenmelerin oluşması da bu süreçte gerçekleşir ... Kanlı Pazar- 1960'lar Türkiyesin'de Milliyetçiler, İslamcılar ve Sol ... . "Milliyetçi mukaddesatçı" kesimin "milliyetçiler" ve "İslamcılar" diye ayrışmasının belirgin hale gelmesi ve ayrı örgütlenmelerin oluşması da bu süreçte gerçekleşir. Türkiye siyasetinde 2000'lerde de varlığını koruyan temel ayrışmalar 1960'lı yıllarda cisimleşir. "Milliyetçi mukaddesatçı" kesimin "milliyetçiler" ve "İslamcılar" diye ayrışmasının belirgin hale... Mustafa Eren adlı yazara ait Kanlı ... Kanlı PAZAR-1960'Lar türkiyesi'nde milliyetçiler... ... . "Milliyetçi mukaddesatçı" kesimin "milliyetçiler" ve "İslamcılar" diye ayrışmasının belirgin hale... Mustafa Eren adlı yazara ait Kanlı Pazar kitabı kapıda ödeme, taksit seçenekleri ve %35 indirimli Sözcü Kanlı Pazar 1960'lar Türkiyesi'nde Milliyetçiler, İslamcılar ve Sol. 23.24 TL. Milliyetçi mukaddesatçı kesimin milliyetçiler ve İslamcılar diye ayrışmasının belirgin hale gelmesi ve ayrı örgütlenmelerin oluşması da bu süreçte gerçekleşir. ...Nde milliyetçiler, islamcılar ve sol. Türkiye siyasetinde 2000'lerde de varlığını koruyan temel ayrışmalar 1960'lı yıllarda cisimleşir. mukaddesatçı" ayrılığı yerini "sağ-sol" ayrılığına bırakır. Alış-Veriş Listeme Ekle. Kanlı Pazar 1960'lar Türkiyesi'nde Milliyetçiler, İslamcılar ve Sol. "Sağ" ve "sol" terimleri bugünkü anlamlarıyla Türkiye siyasetinde yerini bu süreçte alır. 1960'lı yıllarda Türkiye'nin siyasi arenası, iki kutuplu dünyanın etkisiyle yeniden şekillenir. Milliyetçi mukaddesatçı kesimin milliyetçiler ve İslamcılar diye ayrışmasının belirgin hale gelmesi ve ayrı... 28 TL. Milliyetçi mukaddesatçı kesimin milliyetçiler ve İslamcılar diye ayrışmasının belirgin hale gelmesi ve ayrı örgütlenmelerin oluşması da bu süreçte gerçekleşir. Milliyetçi mukaddesatçı kesimin milliyetçiler ve İslamcılar diye ayrışmasının belirgin hale gelmesi ve ayrı örgütlenmelerin oluşması da bu süreçte gerçekleşir. Türkiye'de Sol ve Ordu (1960-1971). 25.93 TL. Kanlı Pazar; 1960'lar Türkiyesi'nde Milliyetçiler, İslamcılar ve Sol, Kalkedon Yayıncılık 25,93 TL. 1960'lı yıllarda, Türkiye Komünizmle Mücadele Derneği'nin Genel Başkanlığı'nı ya... Türkiyesin'de Milliyetçiler, #Milliyetçiler, İslamcılar #İslamcılar ve #ve Sol #Kanlı Pazar- 1960'lar #Pazar... Türkiye siyasetinde 2000'lerde de varlığını koruyan temel ayrışmalar 1960'lı yıllarda cisimleşir. "Milliyetçi mukaddesatçı" kesimin "milliyetçiler" ve "İslamcılar" diye ayrışmasının belirgin hale......