Kur'an'da Takva Kavramı

Doç. Dr. Hatice Şahin

Kur'an'da Takva Kavramı
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2011-12-01
YAZAR Doç. Dr. Hatice Şahin
ISBN 6054426116
DOSYA FORMATI 11,92 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Sözlükte sakınmak, korunmak anlamlarına gelen takva kavramı terim olarak Allah’ın hududuna riayet etmek, emirlerine eksiksiz itaat edip haramlarından kesinlikle sakınmaktır. Kur’an’da ilk olarak şirkten sakınmak ve ardından iman etmekle başlayan takva mertebeleri, büyük günahlardan kaçınmak ile devam etmekle ve nihayet küçük günahlarda da ısrar etmekten kendini alıkoymak ve böylelikle müttaki vasfını elde etmek suretiyle dünya ve ahirette mutluluğa erişmekle son bulmaktadır.Takva İslami Bilimlerde özellikle de tasavvufta özel bir anlama sahiptir. Nefis tezkiyesinin tasavvuftaki karşılığı olan seyr-u sulükün mertebelerinin her birinin takva sahibinin muttasıf olduğu özellikler olması, takvayı tasavvuf ile özdeşleşmiştir. Ve mutasavvıfların özel terminolojisinde takva safi dindarlık anlamını kazanmıştır.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Kur'an'da Takva Kavramı i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Kur'an'da Takva Kavramı.

...sevdiği kullarının başında gelmektedirler ... Kuranda Takva Kavramı Videos, Kuranda Takva Kavramı Clips ... . ... Kur'an, baştan sona kadar takva-ittikâ kavramı ile örülmüş, çeşitli formlarda 250 defa kullanılmıştır. (29) el-Maide, 5/27. 50. DR. iSMAiL KARAGÖZ • KUR'AN'DA TAKVA KAVRAMI. "Takva" kavramı; Kur'an'da, Kur'an öncesindeki kullanımından daha özel bir anlam kazanmıştır. Kur'ân, baştan sona takvâ kavramı ile örülmüş, çeşitli formlarda 250 kez kullanılmış; 54 defa da "itteku'llah" şeklinde Allah'a karşı takvalı olmak emredilmiştir. . Mehmet Deri. İslam terminolojisinde takva ... Açık Eriş[email protected]: Kur'an'da "Takva" Kavramı ... . . Mehmet Deri. İslam terminolojisinde takva kavramı. Kur'an-ı Kerim'de üzerinde önemle durulan kavramların başında takva kavramı gelmektedir. Kurân"da iki türlü takva yer almaktadır. Böyle bir köşe yazısının sınırları elbette bu kavramla ilgili bütün âyetleri ele almamıza imkan vermemektedir. Kur'ân'da "Takvâ" Kelimesinin Semantik Analizi. Semantik Alan/Kavram Alanı. Kur'ân-ı Kerîm'deki kelimeler veya kavramlar arasında çok sıkı bir anlam örgüsü vardır. Title: Kur'an'da "takva" kavramı. Other Titles: The concept of takwa in Kur'an-ı Kerim. Kur'...