Vatan Yahut Silistre

Namık Kemal

Vatan Yahut Silistre
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2015-03-26
YAZAR Namık Kemal
ISBN 6059964234
DOSYA FORMATI 4,34 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

“Siz bu tabyayı canınızdan kıymetli gördünüz. Her biriniz on kişiye karşı durdunuz. Doksan gündür çekmediğiniz çile, görmediğiniz zahmet kalmadı. Osmanlıların namusunu göklere çıkardınız. O şanlı babalarınızın evladı olduğunuzu gösterdiniz. Bundan sonra nereye giderseniz gidin, korkmayın. Nereye gitseniz de “Ben Silistre’nin muhafızlarındanım” deseniz ummadığınız hürmeti görürsünüz. Hatta düşman memleketinde olsun; mert olan kılıcınıza, insan olan namusunuza yemin eder. Cenâb-ı Hakk huzurunda da alnınız açıktır. Vatanını sevenleri, Allah da sever. Vatan sizden hoşnuttur. Şu taşlar, topraklar gösterdiğiniz hamiyyeti bilseydi, araya araya evladını bulmuş anneler gibi vücudunuza dokundukça şevkinden, ferahından par par titrerdi. İnsaniyet sizden hoşnuttur.”Edebiyatın her sahasında meyveler veren Namık Kemal’in vatan sevgisini en güzel işlediği eseri, tarihî bir dram olan Vatan Yahut Silistre’dir. İlk oynandığında büyük alaka gören çalışma Türk Edebiyat klasikleri arasına girmeyi başarmıştır. Eser, takip eden senelerde Rusça, Almanca, Fransızca, Sırpça ve Arapça başta olmak üzere birçok dile çevrilmiş ve yurt dışında çeşitli yerlerde sahnelenmiştir.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Vatan Yahut Silistre i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Vatan Yahut Silistre.

...tının Batılı anlamda yazılıp oynanan ilk tiyatro yapıtıdır ... Vatan yahut Silistre Kitabının Özeti - Türkçe Ve Sosyal Bilgiler Dersi ... . Daha sonra da Vatan yahut Silistre adı ile yaygınlaşmış ve bu isimle kabul görmüştür. Vatan Yahut Silistre adlı tiyatro eserini yayımlaması onu yönetim tarafından da Vatan şairi olmasına vesile olacaktır. Vatan Yahut Silistre | Ekleyen: Zeus | Tarih: 27-Nov-2011 15:53. | vatan yahut silistre. şükela: tümü | bugün. namık kemal ın kıbrısa sürülmesine neden olmuş oynanmış ... Vatan Yahut Silistre - YouTube ... . namık kemal ın kıbrısa sürülmesine neden olmuş oynanmış ilk türk tiyatro eseridir. 07.05.2002 14:39 konor. (bkz: vatan yahut christina aguilera). Namık Kemal'in Vatan Yahut Silistre adlı tiyatro oyunu kitabının konusu nedir? Vatan Yahut Silistre. KONUSU: Silistre bugünkü Bulgaristan'da Tuna ırmağın kıyısında, bir kenttir. Bir grup gönüllü Silistre Kalesi'ne yardıma giderler. Vatan yahut silistre. Metnin konusu: Milli Mücadele döneminde gönüllü vatandaşlarımızın vatan hakkında düşünceleri ve fedakarlıkları. Vatan yahut silistre: Eser Sahibi...