Atinalı Timon

William Shakespeare

Atinalı Timon
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2012-01-20
YAZAR William Shakespeare
ISBN 6055539849
DOSYA FORMATI 10,98 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

Atinalı Timon, William Shakespeare tarafından 1606-1608 yılları arasında yazıldığı düşünülen, yazarın bir başka oyunu olan Kral Lear ile benzer temaları işleyen bir trajedyadır. Eser beş perdeden oluşmakta ve Atinalı zengin bir adam olan Timon üzerinde yoğunlaşmaktadır.Serveti ve cömertliği ile ünlü Timon, çevresi tarafından değer görmekte ve kendisine saygı duyulmaktadır. Hizmetkarları, varlığı, dostları ve erdemleri ile mutlu bir hayat süren Timon’un bu mutlu yaşamı sonunda bir kabusa dönüşecektir. Timon, dostlarının hediyelerine karşılık kat kat fazlasını vermekte, her gün konağında sayısız ziyafet sunmaktadır. Tüm bu görkemli yaşam bir sona yaklaşmakta ve Timon’un servetini kurutmaktadır. Sonunda kesesi boşalan ve alacaklılar tarafından kapısı aşınan Timon, çareyi türlü ziyafetlerle ve hediyelerle beslediği sözde dostlarından borç istemekte bulur.Ancak olaylar Timon’un sandığı gibi gitmez ve kapılar yüzüne kapanır. Kahyası Flavius’un tüm uyarılarına ve öğütlerine karşılık, asıl servetinin dostları olduğunu söyleyen Timon, büyük bir hayal kırıklığına uğrar. Hor gördüğü, aşağı bir sınıftan kaba bir filozof olan Apemantus’tan daha sert bir dille tüm insanlığa lanet okur. Sonunda bir ormana yerleşir ve kendini öldürür.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz Atinalı Timon i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap Atinalı Timon.

...ir yere sahiptir. Atinalı Timon'da herkesin kul köle olduğu gözdesini bir anda alaşağı edebileceğini talihli adamın önünde eğilenlerin nasıl yüzüstü bırakacaklarını anlatır ... Atinalı Timon | İstanbul Sanat ... . ATİNA'LI TİMON: Yeniden doğuşun getirdiği erdem ne türlü bir erdemdir? Kesesi, devletin kesesi gibidir. Senato, kılıcına güvendiği kadar, kesesine de güvenir Timon'un. Hiç kuşku yok ki, Shakespeare'in "Atinalı Timon"u Shakespeare trajedileri arasında seçkin bir yerde oturmakta. İçerdiği söz ustalığı ve retoriklerle etkileyici bir oyundur "Atinalı Timon" ve hâlâ günceldir. ATİNALI TİMON'dan. III. Perde VI.Sahne. TİMON - Herkes sevgilisini öpmeye koşa ... Atinalı Timon...William Shakespeare... | Forum ... . İçerdiği söz ustalığı ve retoriklerle etkileyici bir oyundur "Atinalı Timon" ve hâlâ günceldir. ATİNALI TİMON'dan. III. Perde VI.Sahne. TİMON - Herkes sevgilisini öpmeye koşar gibi yerine geçsin. Surların dışı, Timon girer. TİMON - Bir kere dönüp sana bakayım, ey o kurtları çeviren sur!...