İran Seyahatnamesi 10. Yüzyılda Kafkasya'dan Fars Körfezi'ne Yolculuk, 953-955

Ebu Dülef

İran Seyahatnamesi 10. Yüzyılda Kafkasya'dan Fars Körfezi'ne Yolculuk, 953-955
novirus
FİYAT: BEDAVA KİTAP
TARİH 2019-04-01
YAZAR Ebu Dülef
ISBN 9752430655
DOSYA FORMATI 5,30 MB
BİÇİM PDF EPUB FB2 TXT
DİL TÜRK

Kitabın tanımı

10. yüzyıl İran coğrafyasına masalsı bir seyahat…Seyahatnameler bir seyyahın kişisel gözlemlerinden çok daha ötesidir. Bir seyahatname okuru, hem o zamanın coğrafyasına yolculuk yapmış olur hem de o coğrafyanın insanını, iklimini, ticaretini, inançlarını, geleneklerini ve diğer niteliklerini keşfeder. Dolayısıyla seyahatnameler bir tarih kitabından ziyade tastamam bir rehber kitaptır.Türk tarihçiliğinin efsane ismi Zeki Velidi Togan, Abdülkadir İnan ile birlikte 1922 yılında Horasan topraklarına doğru yola çıkarlar. Seyahat esnasında, bir seyyah, edebiyatçı ve doğabilimci olan Ebu Dülef Mis’ar bin Mühelhil el-Hazrecî Yenbuî’nin Sâmânoğulları döneminde kaleme alınan bir eserini bulurlar: İran Seyahatnamesi (Rihle fî Vasati Asiya).Ebu Dülef, günümüzde İran, Afganistan, Azerbaycan, Ermenistan ve Türkiye sınırlarında bulunan topraklar üzerinde seyahat etmiş, bu coğrafyaların tarihinden efsanelerine, madenlerinden şifalı bitkilerine, âdetlerinden yaşayışlarına dek notlarını eşsiz bir üslupla kaleme almış çok önemli bir seyyah. İran Seyahatnamesi ise yazıldığı dönemin coğrafyası ve insanları üzerindeki bilinmezlik bulutlarının dağıtılması ve bir süre sonra bölgede kurulacak Selçuklu hâkimiyetinin vaziyeti hakkında çok kritik ipuçları vermesi açısından başvuru niteliğinde.Türkçeye ilk kez kazandırılan bu eser, genç tarihçilerimizden Serdar Gündoğdu tarafından titizlikle çevrilmiş, bunun yanı sıra Ebu Dülef’in verdiği bilgilerle diğer önemli seyahatnameler karşılaştırılmış, ilave notlar eklenmiştir. Tarihin, coğrafyanın ve seyahatin buluştuğu bu kitap, objektif verilerin çok az olduğu, adeta masalsı bir dönemin bilimsel bir aydınlığa kavuşması yolunda bir nadir kaynak statüsünde.

BİLGİ

Bir kitap okuyabilir veya indirebilirsiniz İran Seyahatnamesi 10. Yüzyılda Kafkasya'dan Fars Körfezi'ne Yolculuk, 953-955 i PDF, ePUB, MOBI bu sitenin biçimi. İyi ücretsiz kitap İran Seyahatnamesi 10. Yüzyılda Kafkasya'dan Fars Körfezi'ne Yolculuk, 953-955.

...n kişisel gözlemlerinden çok daha ötesidir ... İran Seyahatnamesi 10. Yüzyılda Kafkasya'dan Fars Körfezi'ne... ... . İran Seyahatnamesi 10. Yüzyılda Kafkasyadan Fars Körfezine Yolc arıyorsan site site dolaşma! Akakçe'de piyasadaki tüm fiyatları karşılaştır, en ucuz fiyatı tek tıkla bul. 13.80 TL. 10. yüzyıl İran coğrafyasına masalsı bir seyahat... Seyahatnameler bir seyyahın kişisel gözlemlerinden çok daha ötesidir. Bir seyahatname okuru hem o zamanın coğrafyasına yolculuk... Yüzyılda Kafkasyadan Fars Körfezine Yolc ... İran Seyahatnamesi 10. Yüzyılda Kafkasyadan Fars Körfezine... ... ... Yüzyılda Kafkasyadan Fars Körfezine Yolculuk 953-955. 10. yüzyıl İran coğrafyasına masalsı bir seyahat… Seyahatnameler bir seyyahın kişisel gözlemlerinden çok daha ötesidir. Yüzyılda Kafkasya'dan Fars Körfezi'ne Yolculuk, 953-955 EBU DÜLEF Tercüme ve Notlar: @serdargundogdu_ http://www.kronikkitap.com/iran-seyahatnamesi/ … pic.twitter.com/5S7QGVCdiz. Yüzyılda Kafkasya'dan Fars Körfezi'ne Yolculuk. Barkod: 9789752430655. Marka: Kronik Kitap. Siparişleriniz ORTALAMA 3-10 İŞ GÜNÜ İÇERİSİNDE tarafınıza teslim edilmektedir. Yüzyılda Kafkasya'dan Fars Körfezi'ne Yolculuk. Ebu Dülef. 10. yüzyıl İran coğrafyasına masalsı bir seyahat... Seyahatnameler bir seyyahın kişisel gözlemlerinden çok daha ötesidir. 15 TL. 10. yüzyıl İran coğrafyasına masalsı bir seyahat… Seyahatnameler bir seyyahın kişisel gözlemlerinden çok daha ötesidir. Bir seyahatname okuru, hem o zamanın coğrafyasına yolculuk... 10. yüzyıl İran coğrafyasına masalsı bir seyahat... bin Mühelhil el-Hazrecî Yenbuî'nin Sâmânoğulları döneminde kaleme alınan bir eserini bulurlar: İran Seyahatnamesi (Rihle fî Vasati Asiya)....